İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
20-31 TEMMUZ 2015

İKV`DEN HAFTAYA BAKIŞ

Temmuz ayı boyunca Türkiye’nin gündeminin önemli bir maddesi olarak hükümetin kurulması amacıyla koalisyon görüşmeleri yer alırken, Temmuz ayının son 10 gününde  gündeme, Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde yaşanan terör saldırısı ile başlayan ve Türkiye’nin Suriye sınırında yaşanan çatışmalar damgasını vurdu. Türkiye’nin sınırlarında düzenlenen askeri operasyonlar ile birlikte, PKK ve IŞİD terör örgütlerinin saldırıları da art arda geldi. Terör örgütlerine karşı birçok ilde operasyonlar gerçekleştirilirken, düzenlenen saldırılarda onlarca vatandaşımız yaşamlarını yitirdi.

24 Temmuz 2015 tarihinde Türkiye’nin Suriye'deki IŞİD hedeflerine Diyarbakır’dan ilk kez hava operasyonu düzenlendi. İncirlik Hava Üssü de Bakanlar Kurulu kararıyla terör örgütü IŞİD'e karşı operasyonlar için koalisyon uçaklarının kullanımına açıldı.  NATO müttefiki olan Türkiye'nin IŞİD ile mücadelesi kapsamında 40'a yakın ülkenin destek sağladığı çok uluslu koalisyon güçlerine bağlı uçakların operasyona katılmak için Ağustos ayından itibaren İncirlik'e gelmesi bekleniyor.

İKV olarak son günlerde birçok vatandaşımızın yaşamlarını yitirmesine, asker ve polislerimizin şehit edilmesine sebebiyet veren terör eylemlerini kınıyor ve ülkemizin huzur ve düzenine yönelik bu hain saldırıların bir an önce sona ermesini temenni ediyoruz. 

Türkiye-AB KİK’i oluşturan TESK, TZOB, TÜRK-İŞ, MEMUR-SEN, TÜRKİYE KAMU-SEN, TİSK, HAK-İŞ ve TOBB Başkanları 28 Temmuz 2015 tarihinde Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu ziyaret ederek terörle ilgili üzüntü ve kaygılarını paylaştılar. STK’lar adına TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu görüşme öncesinde ve sonrasında açıklamalarda bulundu.

Artan terör olaylarına ilişkin AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini de yaptığı açıklamada, Türkiye’nin yanında olduklarını belirterek, somut destek verme konusunda hazır olduklarının altını çizdi.  Avrupa Komisyonu’nun Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn ise Türkiye'deki terör saldırılarının, Suriye krizinin bir komşu ülkede hissedilen trajik sonuçlarından biri olduğunu belirtti. Hahn, sosyal medyada yaptığı açıklamada başsağlığı dileklerini iletirken yaşanan acıyı paylaştığını ifade etti.

NATO Konseyi Türkiye’nin talebi üzerine Türkiye’ye yönelik son zamanlarda gerçekleşen terör eylemlerini görüşmek üzere 28 Temmuz 2015 tarihinde bir araya geldi. Türkiye’ye destek mesajının verildiği toplantıda, teröre karşı Türkiye ile birlik içinde hareket edildiği ve üye ülkelerin IŞİD’e karşı mücadelede üzerine düşeni yapmaya devam edecekleri vurgulandı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Suruç’taki terör eyleminde hayatını kaybedenlerin yakınlarına ve polis ve askerlere düzenlenen saldırılarda hayatını kaybedenlerin yakınlarına taziyelerini iletti.

Temmuz ayının son haftası Kıbrıs’ın gündemi oldukça yoğundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 20 Temmuz 2015 tarihinde Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 41’inci yıldönümü sebebiyle KKTC’ye resmi ziyarette bulundu. Erdoğan ziyareti kapsamında, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile görüştü. AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini de Ada’yı ziyaret ederek Türk tarafında ve Rum tarafında temaslarda bulundu. Mogherini, Ada’daki temasları kapsamında KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile görüştüi Rum tarafındaki temasları kapsamında, GKRY lideri Nikos Anastasiadis ve GKRY Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis ile bir araya geldi. KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve GKRY lideri Nikos Anastasiadis, geçtiğimiz Mayıs ayında yeniden başlayan BM arabuluculuğundaki müzakere süreci kapsamında 27 Temmuz 2015 tarihinde yedinci kez bir araya gelmiş oldu. BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, iki liderin birleşik Kıbrıs ortak vizyonu doğrultusunda müzakerelerde ilerleme kaydetmeye devam ettiklerini ifade etti. 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu resmi temaslarda bulunmak amacıyla gittiği Portekiz’de 27 Temmuz 2015 tarihinde Dışişleri Bakanı Rui Machete ile bir araya geldi. AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır ise, 23-24 Temmuz tarihlerinde Lüksemburg Dönem Başkanlığı vesilesiyle düzenlenen AB Bakanları gayri resmi toplantısına katıldı.

Temmuz ayının son haftası AB’nin önemli gündem konularından bir diğeri ise Yunanistan’dı. Yunanistan ve kreditör kurumlar arasında üçüncü kurtarma paketine ilişkin anlaşmaya varılmasının ardından kreditör kurumların yetkilileri, müzakerelere başlamak için 24 Temmuz 2015 tarihinde Atina’yı ziyaret etti. 25 Ocak 2015 tarihinde Syriza Hükümetinin iktidara gelmesinden bu yana kreditör kurumların yetkilileri ilk defa üst düzey hükümet temsilcileriyle bir araya geldi. Kreditör kurumlar ve Yunanistan arasındaki görüşmelerin Ağustos ayının ortalarına kadar devam etmesi bekleniyor.

20 Temmuz 2015 tarihinde toplanan AB Dışişleri Konseyi’nin gündemini ise, İran’ın nükleer programına kısıtlama getiren ve bu koşula bağlı olarak ülkeye yönelik ambargoları kaldıran eylem planı oluşturdu. Uzun süren diplomasi trafiğinin ardından varılan anlaşma, ilgili taraflar ve dolaylı olarak olumlu şekilde etkilenecek ülkeler tarafından memnuniyetle karşılandı. AB Dışişleri Konseyi Toplantısı’nda ayrıca AB Enerji Diplomasisi Eylem Planı’nın kabul edildiği açıklandı. Avrupa Komisyonu, Avrupa Dış Eylem Servisi (European External Action Service - EEAS) ve Üye Devletler tarafından hazırlanan Eylem Planı, AB’nin Enerji Birliği stratejisinin dış ilişkiler alanındaki hedeflerine erişilmesinde bir yol haritası niteliğinde bulunuyor.

Değerli okuyucularımız;

AB Kurumları’nın Ağustos ayı boyunca resmi tatile girecek olması sebebiyle, bir sonraki İKV E-Bültenimizi Eylül ayı itibarıyla sizlerle paylaşıyor olacağız.

Tüm okuyucularımızın iyi bir yaz geçirmelerini dileriz.

  • accordion metin test1

  • accordion metin test 2