İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
20-31 TEMMUZ 2015

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN KKTC’Yİ ZİYARET ETTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 20 Temmuz 2015 tarihinde Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 41’inci yıldönümü sebebiyle KKTC’ye resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaret kapsamında, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı Anma Töreni’nde bir konuşma yaptı. Konuşmasında adil, kalıcı ve kapsamlı bir çözümden yana olan Türkiye’nin, garantör ülke sıfatıyla Kıbrıs konusundaki kararlılığını sürdüreceği mesajları öne çıktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, düzenlenen ortak basın toplantısında Cumhurbaşkanı Akıncı’yla, KKTC ile GKRY arasında süren görüşmelerde gelinen noktayı değerlendirdiklerini, müzakereleri yürüten heyetler ve liderlerin azim içerisinde olduğunu görmekten memnuniyet duyduğunu belirtti. Ada’da çözüme ulaşmak için mevcut fırsatın kaçırılmaması gerektiğini vurgulayan Erdoğan, siyasi eşitlik sağlanması kaydıyla garantör ülkelerden biri olan Türkiye’nin gereken desteği verme konusunda kararlı olduğunun altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı anma töreninde bir konuşma yaptı. Kıbrıs meselesinin, yarım asırdır uluslararası toplumun ve BM’nin gündemini işgal ettiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, KKTC’nin maruz bırakıldığı baskılara, uğradığı haksızlıklara rağmen, çözüm konusundaki duruşunun takdir edildiğini vurguladı. Kıbrıs’ta adil ve kalıcı bir çözüme ulaşılmasının Ada’daki tarafların yanı sıra, Doğu Akdeniz başta olmak üzere geniş bir coğrafyaya olumlu yansımalarının olacağını belirten Erdoğan, çözümle birlikte Ada ekonomisinin güçleneceğine ve pek çok büyük projenin hayata geçirilebilmesinin mümkün olacağına dikkat çekti. Kıbrıs’ın su sorununu çözüme kavuşturacak KKTC Su Temini adlı projede sona yaklaşıldığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’den getirilen suyun Ada’nın sadece kuzeyine değil, tamamına hayat verebilmesini istediklerini sözlerine ekledi.