İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
20-31 TEMMUZ 2015

AB’DEN SURUÇ’TAKİ SALDIRIYA İLİŞKİN AÇIKLAMA

AB, Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde meydana gelen ve 32 kişinin yaşamını yitirdiği saldırıyı kınadı. AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini yaptığı açıklamada, Kobani'nin yeniden inşası için bir araya gelen gönüllülere yönelik saldırının, bölgede yaşayan topluluklar arasında istikrarsızlık yaratmayı amaçladığını belirterek, saldırının şiddetten kaçan Suriyeliler ve onlara yardımcı olmaya çalışan Türkiye halkının çektiği acıları arttırdığını ifade etti.

Yaşanan saldırı sonucu Türkiye’nin yanında olduklarını belirten Mogherini, somut destek vermeye hazır olduklarının altını çizdi. Bu tür eylemlerin uluslararası toplumun terör örgütleri ile mücadeledeki kararlılığına zarar veremeyeceğini belirten Mogherini, AB’nin Türkiye ve diğer tüm bölgesel ve uluslararası ortaklarıyla, bu tehdidin üstesinden gelebilmek için daha yakından çalışacağını vurguladı.

Avrupa Komisyonu’nun Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn ise Türkiye'deki terör saldırısının, Suriye krizinin komşu bir ülkede hissedilen trajik sonuçlarından olduğunu belirtti. Hahn, sosyal medyada yaptığı açıklamada başsağlığı dileklerini iletirken ve yaşanan acıyı paylaştığını ifade etti.