İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
20-31 TEMMUZ 2015

KIBRIS’TA LİDERLER MÜLKİYET KONUSUNU ELE ALDI

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve GKRY lideri Nikos Anastasiadis, Kıbrıs’ta 15 Mayıs 2015 tarihinde yeniden başlayan BM arabuluculuğundaki müzakere süreci kapsamında 27 Temmuz 2015 tarihinde yedinci kez bir araya geldi.

Liderlerin müzakerelerin yaz tatiline girmesinden önceki son görüşmelerinde toprak ve mülkiyet konularını ele aldıkları bildirildi. BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, iki liderin birleşik Kıbrıs ortak vizyonu doğrultusunda müzakerelerde ilerleme kaydetmeye devam ettiklerini ifade etti. 

Kişilerin mülkiyet hakkına saygı duyulması konusunda hemfikir olduklarını belirten Eide, mülk sahipleri ile mülklerin mevcut kullanıcıları için anlaşma sağlanan belirli kriterler doğrultusunda takas, iade ve tazminat gibi seçeneklerin söz konusu olması yönünde liderlerin anlaştıklarını belirtti. Mülklere ilişkin konuların ele alınması için eşit sayıda Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum üyeden oluşan bağımsız bir Mülkiyet Komisyonu oluşturulması da görüşmede liderler tarafından karara bağlandı.

Liderlerin müzakere sürecinde sağlanan ivmeyi sürdürmedeki kararlılıklarını teyit ettiklerini belirten Eide, bir sonraki liderler görüşmesinin 1 Eylül 2015 tarihinde gerçekleştirileceğini duyurdu. Eide ayrıca liderlerin, BM Güvenlik Konseyi üyelerinin Kıbrıs meselesinin çözümüne verdikleri destekten duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Müzakerecilerin bu süre zarfında bir araya gelmeye devam edeceklerini belirten Eide, ileriki günlerde AB Konuları, Mülkiyet ve Ekonomi Çalışma Grupları ile ortak oturumlara katılacaklarını duyurdu.