İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
20-31 TEMMUZ 2015

İKV’den Yeni Değerlendirme Notları

İKV Kıdemli Uzmanı Selen Akses tarafından hazırlanan “TTYO ile Standartların ve Düzenlemelerinin Uyumlaştırlması” başlıklı Değerlendirme Notu’nda farklı standartlar ve yasal düzenlemelerin, KOBİ’lerin ihracatını en fazla olumsuz yönde etkileyen engeller arasında yer aldığına dikkat çekilerek, TTYO müzakerelerinde de gündemde olan tarife dışı engeller ve bunların başında mevzuat uygunluğu ve kişilerin serbest dolaşımına yönelik kısıtlamalar ele alınıyor. Söz konusu 138 No’lu Değerlendirme Notu’na buradan ulaşabilir.

İKV Uzman Yardımcısı Deniz Servantie tarafından hazırlanan “AB ve Türkiye’nin Deniz Taşımacılığı Politikasının Karşılaştırmalı Analizi” başlıklı Değerlendirme Notu’nda, AB ve Türkiye deniz taşımacılığı politikalarının temelleri, hedefleri ve geleceğe yönelik projeleri mercek altına alınıyor. 139 No’lu Değerlendirme Notu’na buradan ulaşılabilir.

İKV Genel Sekreter Yardımcısı ve Araştırma Müdürü Melih Özsöz ve İKV Uzman Yardımcısı Ahmet Ceran tarafından hazırlanan "Yasadışı Göç ve Vize Serbestliği Ekseninde AB ve Türkiye: Ortak Sorun-Ortak Çözüm” başlıklı Değerlendirme Notu, Geri Kabul Anlaşması’nın TBMM tarafından onaylandığı 25 Haziran 2014 tarihinden bu yana, Avrupa’nın göç yönetimine ilişkin karnesini geri kabul, entegre sınır yönetimi, yasadışı göç ile mücadele gibi alanları kapsayan Türkiye - AB Vize Serbestliği Diyaloğu’nu,  değerlendiriyor. 140 No’lu Değerlendirme Notu’na buradan ulaşılabilir.

İKV Uzmanı Yeliz Şahin tarafından hazırlanan “Kıbrıs’ta Federal Çözüm İçin Önemli Şans: Arkadaşım Niko, Arkadaşım Mustafa” başlıklı Değerlendirme Notu’nda Kıbrıs’ta yeniden başlayan son müzakere turu ile birlikte Ada’da çözümün yakın gelecekte mümkün olduğuna dair umutların güçlenmesiyle birlikte, Ada’da yaşanan gelişmeler ele alınıyor ve durum değerlendirmesi yapılıyor. 141 No’lu söz konusu Değerlendirme Notu’na buradan ulaşılabilir.

İKV Uzman Yardımcısı Deniz Servantie tarafından hazırlanan “AB ve Türkiye Demiryolu Politikalarının Karşılaştırmalı Analizi” başlıklı Değerlendirme Notu’nda AB ve Türkiye’nin demiryolu politikası, Türk demiryolları taşımacılığında son gelişmeler ve AB programları ele alınıyor. 142 No’lu Değerlendirme Notu’na buradan ulaşılabilir.

İKV Uzman Yardımcısı Büşra Çatır tarafından hazırlanan “Tsipras’ın İlk 6 Ayında Kriz, Referandum ve “Darbe”: Oyun Teorisi Perspektifinden Bir Analiz” başlıklı Değerlendime Notu’nda, Yunanistan ile uluslararası kreditörler arasında  üçüncü kurtarma paketine ilişkin anlaşmaya varılması sonucunda Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras’ın 6 ay boyunca reddettiği müzakere koşullarını kabul etmesi ve gelişen olaylar oyun teorisi kapsamında değerlendiriliyor. 143 No’lu Değerlendirme Notu’na buradan ulaşılabilir.