İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
20-31 TEMMUZ 2015

ABD-Küba ilişkilerinde yeni dönem

ABD ile Küba arasında 1961 yılında kesilen diplomatik ilişkilerin yeniden kurulması kararının alınmasının ardından Küba'nın ABD Büyükelçiliği resmen açıldı. Bilindiği üzere taraflar, ilişkileri normalleştirme planlarını geçtiğimiz yıl Aralık ayında ortaya koymuş, büyükelçiliklerini tekrar açma kararını ise 1 Temmuz 2015 tarihinde açıklamıştı.

ABD ile Küba’nın diplomatik ilişkilere resmen başlama kararı almalarının ardından Vaşington ile Havana’da bulunan diplomatik temsilcilikler, büyükelçilik haline getirildi. Bu kapsamda Vaşington’daki Küba Büyükelçiliği, Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez’in katıldığı törenle resmen açıldı. Rodriguez'in ziyareti ayrıca, 1959 yılında Küba’da gerçekleşen devrimin ardından Küba’dan bir dışişleri bakanının ABD'ye gerçekleştirdiği ilk resmi ziyaret olma niteliği taşıyor.

ABD’nin Havana’daki diplomatik temsilciliği de büyükelçilik haline getirilirken, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin, 14 Ağustos 2015 tarihinde Küba’ya gerçekleştireceği ziyaret kapsamında Havana’da ABD Büyükelçiliği’nin resmi açılışınının yapılması bekleniyor.