İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
20-31 TEMMUZ 2015

BAKAN BOZKIR’IN LÜKSEMBURG ZİYARETİ

AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır, 23-24 Temmuz 2015 tarihlerinde Lüksemburg Dönem Başkanlığı vesilesiyle düzenlenen AB Bakanları gayri resmi toplantısına katıldı.

AB üye ve aday ülkelerinin Avrupa işlerinden sorumlu Bakanlarının katıldığı toplantıda Lüksemburg Dönem Başkanlığı, 2015 yılının ikinci yarısında AB’nin gündemindeki önemli konulara ilişkin öncelikleri hakkında üye ve aday ülkeleri bilgilendirdi. Toplantıda katılımcı Bakanlar arasında bu konularda görüş alışverişinde bulunuldu.

Bakan Bozkır, toplantıda katılımcılara Suriye krizinin gün geçtikçe büyüyen insani boyutunu ve bölgede tehdit teşkil eden terör örgütlerinin yanı sıra, 20 Temmuz 2015 tarihinde Suruç’ta meydana gelen bombalı saldırı hakkında Türkiye’nin görüş ve beklentilerini muhatapları ile paylaştı. Toplantının öncelikli konulardan biri de Türkiye’de artan terör tehdidi oldu. Bakan Bozkır ayrıca, temasları kapsamında Karadağ’ın AB Bakanı ve Başmüzakerecisi Aleksandar Andrija Pejovic ile bir araya gelerek, Türkiye ve Karadağ’ın AB katılım müzakereleri konusunda görüş alışverişinde bulundu.