İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
20-31 TEMMUZ 2015

STK’lar Teröre Karşı Tek Ses

Son günlerde yaşanan terör olaylarına karşı TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde 31 Temmuz 2015 tarihinde “Teröre karşı Sivil İnisiyatif” konulu bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli ve Gıda Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile bir araya geldi.

TOBB ile birlikte, TZOB, TESK, TÜRK-İŞ, MEMUR-SEN, TÜRKİYE KAMU-SEN, TİSK ile HAK-İŞ’in yanı sıra, STK yönetimleri ve yaklaşık bin kişinin katıldığı toplantıda konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu “Sizin buradaki mevcudiyetiniz bize de mesajdır. Devlet adamlarına, siyasi parti liderlerine ‘Biz nasıl 8 büyük sivil toplum kuruluşu bir araya geldik ve teröre karşı ortak bir deklarasyonda birleştik. Siz de birleşin’ diyorsunuz. Bu haklı talebiniz de, Başbakan ve ülkenin en büyük siyasi partisinin genel başkanı olarak söylüyorum, başımızın üzerindedir. Sizler ve bizler gerektiğinde bu vatan için bu vatanın birliği için bu milletin huzuru için gelecek nesillerin geleceğinin parlak olması için, evlatlarımızı da kendimizi de feda etmeye hazırız. Bu fedakârlığı da dünya âlem bilmeli” şeklinde konuştu.

Toplantının açış konuşmasını yapan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, vatandaşlar olarak can güvenliğinin sağlanmasının ve ülkemizde huzurun tesis edilmesinin öncelikli talepleri olduğunu belirtti. Hisarcıklıoğlu Türkiye’nin her köşesinde örgütlü ve toplumun tüm kesimlerini temsil eden kuruluşlar olarak bir araya geldiklerini dile getirdi. Güven ve huzuru sağlamanın, kamu düzenini tesis etmenin devletin asli yükümlülüğü olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, hukukun içinde kalarak teröre karşı bütün önlemlerin alınmasını desteklediklerini kaydetti.

Hisarcıklıoğlu'nun konuşmasının ardından inisiyatifi oluşturan STK’nın temsilcileri ortak açıklama metnini okudular. Açıklamada, terör eylemlerinden büyük üzüntü duyulduğu belirtilerek, siyaset yapmanın yolunun sandıktan geçtiğine vurgu yapıldı.

Sorunları tartışmanın ve gereken çözümleri bulmanın yerinin TBMM olduğu ifade edilen açıklamada, "Nedeni ne olursa olsun terör siyaset yapmanın ahlaki bir yolu olarak kabul edilemez" ifadesine yer verildi. Ortak metine buradan ulaşılabilir.