İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
23-29 KASIM 2013

DOĞU ORTAKLIĞI ZİRVESİ 28-29 KASIM 2013 TARİHLERİNDE GERÇEKLEŞTİRİLİYOR

AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy’un başkanlığında gerçekleştirilecek Zirve’de, AB, Van Rompuy ve Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso tarafından temsil edilecek. EaP ülkelerinden Azerbaycan, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev; Gürcistan, Cumhurbaşkanı Georgi Margvelaşvili; Ermenistan, Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan; Ukrayna, Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç; Moldova, Başbakan Iurie Leanca; Belarus ise, Dışişleri Bakanı Vladimir Makey tarafından temsil edilecek. Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Štefan Füle ve Ticaretten Sorumlu Üyesi Karel De Gucht de Doğu Ortaklığı Vilnius Zirvesi’nde hazır bulunacak.

Zirve öncesinde bir açıklama yayımlayan AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, hedeflerinin bölgedeki ortaklarıyla el ele verip adım adım hukukun üstünlüğü temeline dayalı demokratik, müreffeh ve istikrarlı bir komşuluk alanı yaratmak olduğunu ifade etti. Vilnius Zirvesi’nin Avrupa Komşuluk Politikası’nın onuncu yılına ve Doğu Ortaklığının hayata geçirilmesinin dördüncü yılına denk geldiğini ifade eden Van Rompuy, AB ile doğudaki ortakları arasında geniş ve kapsamlı bir ortak ticaret alanı (Deep and Comprehensive Free Trade Area- DCFTA) kurulmasını öngören kapsamlı Ortaklık Anlaşmaları ve vize kolaylığı konularında ilerlemeye devam edeceklerini belirtti.

İki yılda bir yapılan Doğu Ortaklığı Zirvelerinin üçüncüsü olan Doğu Ortaklığı Vilnius Zirvesi’nde, AB ile EaP ülkeleri arasında Ortaklık Anlaşmaları imzalanması doğrultusunda kaydedilen ilerlemeler değerlendirilecek. Vilnius Zirvesi’nde AB ile Gürcistan ve Moldova arasında birer Ortaklık Anlaşması parafe edilmesi bekleniyor. Ukrayna Hükümeti’nin AB ile Ortaklık Anlaşması imzalamaktan vazgeçtiğini açıklamasına rağmen, AB Ortaklık Anlaşması teklifinin halen masada olduğunu açıkladı. Zirve’de, Azerbaycan ile AB arasında Vize Kolaylığı Anlaşması imzalanması öngörülüyor. Buna ek olarak, Gürcistan ile AB kriz müdahale operasyonlara katılımına imkân sağlayan çerçeve anlaşma imzalanacak. Ukrayna ile AB arasında havacılık anlaşmasının parafe edilmesi bekleniyor.

EaP kapsamındaki gelişmelerin değerlendirileceği Zirve’de, Vize Kolaylığı ve Geri Kabul Anlaşmalarının akdedilmesi ve uygulanması konusu da ele alınacak. Vilnius Zirvesi’nde ayrıca 2015 yılına kadar ulaşılması gereken bir dizi hedefin belirlenmesi öngörülüyor.

AB’nin “ne kadar çok reform, o kadar çok destek” ilkesi temelinde yürüttüğü Avrupa Komşuluk Politikası çerçevesinde, EaP kapsamında, ileriki dönemde öncelik verilecek alanlar ise Ortaklık Anlaşmalarının uygulanması, yargı sistemi reformu yoluyla demokrasi ve hukukun üstünlüğünün güçlendirilmesi, ekonomik bütünleşmede ilerleme kaydedilmesi, vize muafiyetine doğru yol alınması, enerji güvenliği ve sivil toplumun ve iş dünyasının katılımının artırılması olacak.