İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
23-29 KASIM 2013

6’NCI AB-ÇİN ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

AB-Çin arasında imzalan Ortaklık Stratejisi’nin 10’uncu yılının kutlandığı zirvede, ticaret ve yatırım ilişkileri, insan hakları, yenilikçilik, kentleşme, enerji kaynaklar, iklim değişikliği ve aynı zamanda İran ile sürdürülen nükleer programa ilişkin görüşmeler, Kuzey Kore ile olan ilişkiler ve Suriye konusu ele alındı.

Zirvede, liderler resmi olarak yatırım anlaşması için görüşmelerinin başlatılması yönünde karar aldılar. Söz konusu anlaşma ile, iki taraf arasında yatırımlarının artırılması ve karşılıklı olarak pazara erişebilmelerinin kolaylaştırılması amaçlanılıyor. Öte yandan, AB ve Çin arasındaki ilişkilerin önümüzdeki on yıl içinde güçlendirilmesi amacıyla yeni ve geniş kapsamlı bir strateji planı konusunda da görüşmeler gerçekleştirildi. Buna ilişkin olarak yakın zamanda Çin-AB İşbirliği 2020 Stratejik Planı’nın yayımlanacağı açıklandı. Zirvede ayrıca fikri mülkiyet, enerji güvenliği, yenilikçilik, tarım ve kentleşme alanlarında işbirliği anlaşmaları imzalandı.

Tüm bu olumlu gelişmelere karşın, AB liderleri tarafından Çin’deki etnik azınlık ve insan haklarına yönelik endişeler dile getirildi.