İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
23-29 KASIM 2013

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Bu hafta, AB gündemi yine yoğundu. Ukrayna Başkanlığı’nın yaptığı açıklamada, 21 Kasım 2013 tarihinde toplanan Bakanlar Kurulu kararıyla; Ukrayna’nın milli güvenliği gerekçesiyle Avrupa Atom Enerjisi Topluluğu, AB ve Üye Devletleriyle yapmayı planladığı ortaklık anlaşması sürecinin askıya alındığının bildirilmesi gündemin üt sıralarında yer aldı.

Devamını Oku

AB İRAN İLE NÜKLEER PROGRAMI HUSUSUNDA ANLAŞMA SAĞLANDIĞINI AÇIKLADI

AB Dış İlişkiler Servisi 24 Kasım 2013 tarihinde İsviçre’nin Cenevre kentinde, BM’nin 5 Daimi Üyesine (ABD, İngiltere, Fransa, Rusya, Çin) ilaveten Almanya ile İran arasında sürdürülen İran’ın nükleer programına ilişkin müzakerelerde önümüzdeki altı aylık dönem için anlaşmaya varıldığını duyurdu.

Devamını Oku

DOĞU ORTAKLIĞI ZİRVESİ 28-29 KASIM 2013 TARİHLERİNDE GERÇEKLEŞTİRİLİYOR

AB liderleri ile Doğu Ortaklığı (Eastern Partneship-EaP) kapsamındaki altı ülkenin (Azerbaycan, Belarus, Ermenistan, Gürcistan, Moldova ve Ukrayna) temsilcilerini bir araya getirecek olan Doğu Ortaklığı Zirvesi 28-29 Kasım 2013 tarihlerinde, hâlihazırda AB Konseyi Dönem Başkanlığı’nı yürüten Litvanya’nın ev sahipliğinde Vilnius’ta gerçekleştiriliyor.

Devamını Oku

UKRAYNA’DA AB DEPREMİ

Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta 28-29 Kasım 2013 tarihlerinde düzenlenen AB Doğu Ortaklığı Zirvesi öncesinde Ukrayna, ortaklık anlaşması hazırlığı sürecini durdurduğunu açıkladı.

Devamını Oku

AB TÜRKİYE’YE 236 MİLYON AVRO AYIRDI

AB’nin Türkiye’de reform sürecini desteklemek için 236 milyon avro ayırdığı açıklandı. Yeni AB fonu, yargı ve temel haklar, göç ve sınır yönetimi, enerji, çevre ve iklim değişikliği, sosyal kalkınma ve tarım ve kırsal kalkınma gibi öncelikli alanlara aktarılacak. Söz konusu fon, Avrupa Komisyonu tarafından kabul edilen 2013 Katılım öncesi yardım aracı Türkiye ulusal programı, geçiş dönemi desteği ve kurumsal yapılanma bileşeni kapsamında kullandırılacak.

Devamını Oku

6’NCI AB-ÇİN ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

16’ncı AB-Çin Zirvesi, 21 Kasım 2013 tarihinde Pekin’de gerçekleştirildi. Zirvede, Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barosso AB’yi temsilen ederken, Çin’i Başbakan Li Keqiang temsil etti.

Devamını Oku