İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-30 AĞUSTOS 2015

TÜRKİYE-AB GÜNDEMİ

Ağustos ayı boyunca Türkiye gündemine, hükümetin kurulması amacıyla gerçekleşen koalisyon görüşmeleri, artan terör olayları ile terör örgütü PKK ve IŞİD’e yönelik operasyonlar damgasını vurdu. Şiddetin yeniden ortaya çıkması ve artan terör olayları sonucunda verilen çok sayıda şehit ve can kayıpları, hepimizi yasa boğdu. İKV olarak, terörü lanetliyor; ülkemizin istikrar ve huzurunu bozmaya yönelik bu şiddet olaylarının bir an önce sona ermesini temenni ediyoruz.

AB kurumlarının ağustos ayında resmi tatilde olması sebebiyle, Türkiye - AB gündeminde resmi müzakere ve süreçler açısından önemli bir hareketlilik yaşanmadı.  Yeni hükümetin kurulması ile birlikte makamını devreden AB Bakanı Büyükelçi Volkan Bozkır, Ağustos ayı boyunca Avrupalı mevkidaşları ile görüşmeler gerçekleştirdi. Türkiye’de Ağustos ayında yaşanan beklenmedik gelişmeler, çözüm sürecinin yerini şiddet ortamına bırakması, hükümetin kurulamaması ve tekrar seçim kararının alınması gerek AB çevrelerinde, gerekse Avrupa kamuoylarında geniş şekilde ele alındı. Türkiye’deki terör olayları ve PKK’ya yönelik atılan adımlar, AB’de de tartışıldı ve Dış ve Güvenlik Politikası Yüksek Komiseri Federica Mogherini ve Avrupa Komisyonunun Genişleme ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Johannes Hahn gibi yetkililerin çeşitli yorumları ve demeçlerine konu oldu.

Önceki hükümetteki AB Bakanı ve Başmüzakerecimiz Volkan Bozkır, Avrupa Komisyonu yetkilileri ve AB ülkelerinde temaslarda bulunmak üzere 11-14 Ağustos 2015 tarihlerinde Avusturya, Almanya ve İngiltere'yi ziyaret etti. Bakan Bozkır temaslarında, Türkiye’nin terör örgütleri arasında ayrım yapmaksızın terörle mücadele ettiğinin, terör örgütleri arasında iyi-kötü, zararlı-az zararlı gibi ayrımlar yapılamayacağının, tüm Avrupa ülkelerinin AB'nin terör örgütleri listesinde bulunan PKK ve DHKP/C ile mücadeleye destek vermesi gerektiğinin altını çizdi.  

Tüm bu görüşme trafiğinde Bakan Bozkır’ın Viyana'da, Avrupa Komisyonunun Genişleme ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Johannes Hahn ile bir araya gelmesi, Türkiye’nin AB katılım müzakerelerinde açılabilecek fasıllar hakkında görüş alışverişinde bulunması öne çıktı. Almanya’nın AB Bakanı Michael Roth ile Berlin’de görüşen Bakan Bozkır, Türkiye’ye yönelik terör tehdidi, AB katılım süreci, ikili ilişkiler ve bölgesel gelişmeleri mevkidaşı ile ele aldı. 

İKV olarak, göreve geldiği 29 Ağustos 2014 tarihinden itibaren Bakanlığı dönemindeki son derece yapıcı, başarılı ve verimli çalışmalarından ötürü AB Bakanımız Büyükelçi Sayın Volkan Bozkır’ı, kutluyor; Türkiye’nin AB sürecine yapmış olduğu tüm katkılardan dolayı teşekkürü borç biliyoruz. 

Ağustos ayında Kıbrıs gündemi ise oldukça yoğundu. BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide Türkiye ziyareti sırasında bir araya geldiği Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na, BM İyi Niyet Misyonu çerçevesinde sürdürmekte olduğu müzakere süreci hakkında bilgi verdi.  Bakan Çavuşoğlu, Kıbrıs sorununun Kıbrıs Türk tarafının siyasi eşitliğini ve meşru haklarını teminat altına alacak adil ve kapsamlı bir çözüme kavuşturulması için Türkiye’nin kararlılığının devam edeceğini belirtti. Diğer taraftan 25 Ağustos 2015 tarihinde, KKTC’nin yeni Dışişleri Bakanı Emine Çolak Türkiye’ye resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla bir araya gelen Bakan Çolak, daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildi. İkili ilişkiler ve Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin müzakere sürecinin kapsamlı biçimde ele alındığı görüşmelerin ardından Bakan Çavuşoğlu, Türkiye’nin adadaki müzakere sürecinin adil ve kalıcı bir şekilde devam etmesi için destek vermeyi sürdüreceğini kaydetti.

Ağustos ayının son haftasına damgasını vuran gelişme ise koalisyon görüşmelerinin olumsuz sonuçlanmasının ardından 1 Kasım 2015 tarihinde tekrar seçim kararının alınmasıydı. Geçici Bakanlar Kurulu’nu kurmakla görevlendirilen, AK Parti Genel Başkanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu yeni Bakanlar Kurulu listesini Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayına sundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 28 Ağustos 2015 tarihinde onaylanan geçici Bakanlar Kurulu’nda Türkiye’nin yeni AB Bakanı  Ali Haydar Konca olarak açıklandı.

Türkiye’yi seçime taşıyacak hükümette AB Bakanlığı görevine getirilen, HDP Kocaeli Milletvekili Ali Haydar Konca, 1 Şubat 1950'de Muş'un Varto ilçesinde doğdu. Konca, 1971'de Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. 1980 askeri darbesine kadar birçok şehirde kaymakamlık yapan, darbeden sonra göreve iade edilen Konca, Hassa, Çüngüş ve Sürmene kaymakamlığı görevlerini yürütmesinin ardından Kocaeli Valiliği Hukuk İşleri Müdürlüğüne atandı. Bu görevinden istifa ederek Kocaeli'de serbest avukat olarak çalışma hayatına devam eden Konca, 1989 yerel seçimlerinde Sosyal Demokrat Halkçı Parti'den (SHP) belediye meclis üyesi seçildi. Konca, bir süre sonra partiden ve belediye meclis üyeliğinden istifa etti. Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği, Çağdaş Hukukçular Derneği ve Kocaeli Vartolular Derneği üyesi ve Kocaeli Tabip Odası Onur üyesi olan Konca, Kocaeli İnsan Hakları Derneği’nin kurucu yönetim kurulu üyeliği ve başkanlığını da yaptı. İKV olarak, Sayın Ali Haydar Konca’ya AB Bakanlığı görevinde başarılar diliyoruz.