İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
31 AĞUSTOS-6 EYLÜL 2015

TÜRKİYE-AB GÜNDEMİ

Eylül ayına başlarken Türkiye-AB ilişkilerinde öne çıkan en önemli gelişme, AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Frederica Mogherini’nin 31 Ağustos 2015 tarihinde AB Türkiye Delegasyonu Başkanlığına Alman Büyükelçi Hansjörg Haber’in atandığını açıklaması oldu. Hâlihazırda Almanya’nın Kahire Büyükelçisi olarak görev yapan Büyükelçi Haber, 1982-1984 yılları arasında Alman Dışişleri Bakanlığı eğitimini tamamlayarak diplomasi kariyerine başladı. Yüksek öğrenimini Münih Üniversitesi’nde ekonomi alanında tamamlayan Büyükelçi Haber, yüksek lisansını da yine ekonomi alanında aynı üniversitede yaptı. 1992-1996 yıllarında Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği’nde Siyasi Müsteşar olarak görev yapan Büyükelçi Haber iyi derecede İngilizce, Fransızca, Rusça ve Türkçe bilmektedir. İKV olarak Büyükelçi Haber’e yeni görevinde başarılar diliyoruz.

Öte yandan 31 Ağustos 2015 tarihinde AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Frederica Mogherini, Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu ve AB Bakanı Ali Haydar Konca ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirerek, her iki bakana da yeni görevlerinde başarılar diledi. Yapılan yazılı açıklamada, Bakan Sinirlioğlu ile Gayriresmi Toplantısı’nda (Gymnich) özel olarak görüşme isteğini ileten Yüksek Temsilci Mogherini, Türkiye’nin AB’ye katılım müzakerelerinde ilerleme sağlanması ve mülteci krizi gibi uluslararası konularda birlikte hareket edilmesi yönündeki temennilerini paylaştı. Ayrıca HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı kabul eden Yüksek Temsilci Mogherini, çözüm sürecine devam edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Türkiye-AB ilişkilerinde bir diğer önemli gelişme, AB Bakanı Ali Haydar Konca’nın 1 Eylül 2015 tarihinde gerçekleştirdiği basın açıklamasında, Türkiye-AB ilişkilerinin istenilen seviyede olmadığını ve bu durumu yaratan nedenlerin önemli bir kısmının AB kaynaklı olduğunu belirtmesiydi. AB Bakanı Konca, ilişkilerin normalleştirilmesi için Türkiye’nin öncelikli hedefinin, kendisini siyasi, ekonomik, sosyal ve demokratik açıdan AB’ye hazır hale getirmesi olduğunu belirtti.

Eylül ayı başında Kıbrıs gündemi de oldukça yoğundu. KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, müzakereler kapsamında BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin ev sahipliğinde Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis ile 1 Eylül 2015 tarihinde bir araya geldi. Görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın açıklamasında kapsamlı bir durum değerlendirmesinin yapıldığını belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, görüşmede mülkiyet konusunun da masaya yatırıldığını açıkladı. Cumhurbaşkanı Akıncı ayrıca iki tarafın onayladığı iki toplumlu yapıdan söz etti. BM nezdinde yürütülen görüşmelerin yanı sıra, Ada’da çözüm için oluşturulacak bu yapının ismiyle, bayrağıyla ve her yönüyle yeni bir yapı olması gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Akıncı, bir sonraki görüşmenin 14 Eylül 2015 tarihinde yapılacağını duyurdu.

Öte yandan geçtiğimiz hafta Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, 4-5 Eylül 2015 tarihleri arasında Lüksemburg’da düzenlenen Gymnich Toplantısı’na katıldı. Dışişleri Bakanı Sinirlioğlu ziyareti kapsamında AB Konseyi Dönem Başkanlığı’nı yürüten Lüksemburg’un Dışişleri Bakanı ve Avrupa Göç ve İltica Bakanı Jean Asselborn ile bir araya geldi. Toplantının ardından düzenlenen ortak basın açıklamasında Dışişleri Bakanı Sinirlioğlu, iki müttefik ülke olarak güncel sorunlarda birlikte hareket edilmesini önemsediklerini ve Lüksemburg’a özellikle mülteci krizinin çözümünde önemli görevlerin düştüğünü hatırlattı. Dışişleri Bakanı Sinirlioğlu ayrıca AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve Belçika Dışişleri Bakanı Didier Reynders ile bir araya geldi.

Haftanın son günü ise Türkiye gündemi, Hakkari’nin Dağlıca Bölgesi'nde terör örgütü tarafından gerçekleştirilen saldırı ile sarsıldı. İKV olarak, bu menfur saldırıda yaşamını yitiren kahraman vatan evlatlarına Allah’tan rahmet, acılı ailelerine sabır, yaralılarımıza ise acil şifa diliyoruz.