İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
31 AĞUSTOS-6 EYLÜL 2015

AB GÜNDEMİ

  • Son dönemde göçmenlere yönelik sert politikaları nedeniyle eleştirilen Macaristan Başbakanı Viktor Orban, kendisine yöneltilen eleştirilere yanıt vermek üzere 3 Eylül 2015 tarihinde Brüksel’de AB yetkilileriyle görüştü. Düzensiz göç akınlarına önlem olarak Macaristan’ın güney sınırlarına örülen tel örgülerin arkasında durduğunu ifade eden Orban, ülkesinin AB’nin göçmen politikalarına uygun önlemler aldığını öne sürdü. Macaristan Başbakanı Orban, AB’nin dış sınırlarının kontrolü konusuna yoğunlaşılması ve sığınma talebinde bulunan 120 bin kişinin yerleştirilmesinin daha sonra tartışılması gerektiğini belirtti.

    Macaristan Başbakanı Orban, AB kurumlarına gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında AP Başkanı Martin Schulz, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile bir araya geldi. Başbakan Orban, AB yetkilileriyle görüşmeleri sırasında, Almanya’nın Suriyeli mültecileri kabul etmeye yönelik yeni politikasını da eleştirdi. Schengen Sistemi’nin tehlike altında olduğunu ve Almanya’nın Suriyeli sığınmacılara vize uygulaması gerektiğini ifade eden Başbakan Orban, AP Başkanı Schulz ile yaptığı görüşmelerde de AB’nin Suriye’ye komşu ülkelere mali yardımı artırması gerektiğini ve Suriyeli göçmenlerin bu komşu ülkelerde kalmasının AB için daha iyi bir çözüm olduğunu vurguladı. Bilindiği üzere, 1 Eylül 2015 tarihinde Macaristan’ın başkenti Budapeşte üzerinden trenle Almanya’ya gitmek üzere yola çıkan Suriyeli ve Afgan sığınmacılar, Macar güvenlik güçleri tarafından durdurulmuş, Almanya’ya geçişleri engellenmiş ve Budapeşte’den Batı Avrupa’ya tren seferleri bir süreliğine askıya alınmıştı. Aynı şekilde İngiltere’nin başkenti Londra’yı Avrupa kıtasına bağlayan Manş Tüneli’nde hizmet veren Eurostar tren seferleri de 2 Eylül 2015 tarihinde tren raylarına izinsiz giren kişilerin tespit edilmesi üzerine durduruldu. Şirket tarafından yapılan açıklamada, Londra’ya doğru yola çıkacak üç seferin durdurulduğu, Fransa’ya yola çıkan iki seferin ise Londra’ya geri döndüğü açıklandı. Mültecilerin kamp kurduğu Fransa’nın Calais şehri yakınlarında her gün yüzlerce mültecinin değişik yollardan İngiltere’ye geçmeye çalıştığı biliniyor.

  • Aralarında sekiz organizasyonun yer aldığı (WEEE Forum, Interpol, UN University, Zanasi&Partners, Compliance and Risks, Cross-Border Research Association, UN Interregional Crime and Justice Research Institute) AB fonuyla desteklenen proje kapsamında (Countering WEEE Illegal Trade Project), AB genelinde elektrikli ve elektronik eşya atıklarının (e-atık) geri dönüşümde kullanım miktarı açıkladı. 30 Ağustos 2015 tarihinde açıklanan araştırmaya göre, AB’de kayıtlı e-atığın geri dönüşümde kullanım miktarı 2012 yılında 3,3 milyon ton (yüzde 35) olarak tespit edildi. Geriye kalan yüzde 65’lik oran içinde AB’den yasal olmayan yollardan ihraç edilen 1,5 milyon ton, uygun olmayan koşullar altında geri dönüştürülen 3,15 milyon ton ve eşyaların değerli parçalarının temizlenerek geri dönüşümde kullanılma miktarı olan 750 bin ton yer alıyor. AB ile birlikte Norveç ve İsviçre’nin verilerde e-atık miktarı ise 750 bin olarak belirlendi.

  • Alaska’da dünya liderleri 1 Eylül 2015 tarihinde “Küresel Liderler Arktik’te: İşbirliği, Yenilik, Angajman ve Dirençlilik” başlıklı konferansta bir araya geldi. Avrupa Komisyonunun Çevre, Denizcilik ve Balıkçılık Politikasından Sorumlu Üyesi Karmenu Vella’nın da katılımıyla gerçekleşen toplantıda Arktik Bölgesi’ne (Kuzey Kutbu) yönelik politikalar çeşitli boyutlarıyla ele alındı. Bilindiği üzere, iklim değişikliğinin en belirgin olarak görüldüğü yerlerden biri Arktik Bölgesi. Arktik Bölgesi’nde özellikle balıkçılık faaliyetleri iklim değişikliğinin etkilerinin en fazla görüldüğü sektörlerden biri. Karmenu Vella yaptığı açıklamada, bölgede ticarete yönelik balıkçılık faaliyetlerinin etkilenmemesi için AB gibi ana aktörlerin yer alacağı uluslararası tartışma platformlarının oluşturulması gerektiğini belirtti. Vella, AB olarak, Arktik Bölgesi’ne yönelik sürdürülebilir kalkınma çalışmalarının hızlandırılmasına ayrı önem verileceklerini ve 2016-2017 döneminde bölgedeki araştırmalar için 40 milyon avro ayrıldığını açıkladı. Vella ayrıca bölge için en etkili çözümün küresel işbirliği olacağını vurguladı.

  • AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini 27 Ağustos 2015 tarihinde yaptığı açıklamada, AB ve Üye Devletlerin, Doğu Avrupa’da ve Güney Kafkasya’da bulunan altı ülke (Azerbaycan, Belarus, Ermenistan, Gürcistan, Moldova ve Ukrayna) ile ilişkilerini düzenlemeyi amaçlayan Doğu Ortaklığı çerçevesinde, AB’nin bir iletişim ekibi oluşturduğunu belirtti.

    Bilindiği üzere, Mart 2015 tarihinde AB Konseyi, Rusya’nın bilgi kirliliği kampanyalarına karşı bir iletişim ekibinin oluşturulması gerektiğini vurgulamıştı. Bu kapsamda AB Üye Devletleri ve kurumları ile işbirliği içerisinde iletişim stratejisine yönelik bir eylem planı hazırlanması gündeme gelmişti. İletişim ekibinin oluşturulması da bu eylem planın ilk adımı olarak belirtildi. İletişim ekibinin bölgede AB politikalarını açıklayan iletişim ürünleri ve medya kampanyaları üzerine çalışacağı ifade edildi. Bununla birlikte, Avrupa Dış İlişkiler Servisi ve diğer AB kurumlarının personelleri arasında oluşturulan 10 kişilik ekibin Eylül ayı sonuna kadar tam kapasiteye ulaşacağı vurgulandı.