İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
7-13 EYLÜL 2015

TÜRKİYE-AB GÜNDEMİ

Eylül ayının ikinci haftasında Türkiye-AB ilişkilerinde öne çıkan en önemli gelişme, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk’un Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyaret oldu. Tusk, 9 Eylül 2015 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında son dönemde AB ile müzakere sürecinde durağan bir seyir yaşandığı, bu süreçte ilerleme sağlandığında diğer alanlardaki ilişkilerin de ivme kazanacağı hususlarına dikkat çekildi. Türkiye’nin Kıbrıs konusundaki tutumunu bir kez daha hatırlattıklarını ancak, esas konu başlıkları arasında yer alan göçmen krizini ve terörle mücadeleyi ele aldıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, göç akınından en fazla etkilenen ülke olduğu halde Türkiye’nin üzerine düşen sorumluluğu fazlasıyla yerine getirdiğini ifade etti. AB Konseyi Başkanı Tusk, Türkiye’de olmasının en önemli nedenlerinden birinin yaşanan göçmen krizi olduğunu belirtirken, Türkiye’nin bölgeye, özellikle Suriye’ye, yeniden istikrar getirebileceğine inandığını söyledi ve terörle mücadele konusunda her alanda kararlı bir şekilde mücadele ve işbirliği içinde olmaları gerektiğinin altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin ardından, AB Konseyi Başkanı Tusk, 11 Eylül 2015 tarihinde KKTC’ye düzenlediği resmi ziyarette KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile bir araya geldi. AB Konseyi Başkanı Tusk, Ada’da çözüm için tarihi bir an yaşandığını ve bu durumun değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı ise görüşmenin verimli geçtiğini ifade etti. 

Hafta boyunca Suriyeli mültecilerin durumu AB’den Türkiye’ye gerçekleştirilen resmi ziyaretlerin ana gündem maddesini oluşturdu. 10 Eylül 2015 tarihinde Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ile görüşen AB Konseyi Başkanı Tusk, görüşmede mülteci  sorununun insani boyutunu, ikili ilişkileri ve terör ile mücadelede ortak hareket edilecek alanları ele aldıklarını açıkladı. AB Konseyi Başkanı Tusk, son dönemde artan terör olaylarını kınarken, çözüm sürecinin devam etmesi gerektiğine vurgu yaptı. AB Konseyi Başkanı Tusk’un ziyareti sırasında Avrupa Komisyonu, UNICEF ve BM Dünya Gıda Programı ile Brüksel’de bir anlaşma imzaladı. AB Bölgesel Güven Fonu (EU Regional Trust Fund) çerçevesinde akdedilen anlaşma, Türkiye’de bulunan 240 bin mülteciye 17,5 milyon avro doğrudan gıda ve eğitim yardımı yapılmasını öngörüyor. 

Öte yandan, AB Konseyi Genişleme ve Katılım Müzakeresi Yürüten Ülkeler Çalışma Grubu (COELA) üyeleri 9 Eylül 2015 tarihinde Türkiye’ye resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. TBMM’de parti grup temsilcileriyle görüşen AB yetkilileri, ziyaretleri kapsamında Adana’yı ziyaret ederek, bölgedeki Suriyeli sığınmacıların durumu hakkında bilgi aldılar.

Geçen haftanın bir diğer önemli gündem maddesi Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu’nun, ilk yurtdışı resmi ziyaretini 6-7 Eylül 2015 tarihlerinde KKTC’ye gerçekleştirmesiydi. KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile görüşen Dışişleri Bakanı Sinirlioğlu, düzenlenen ortak basın toplantısında Kıbrıs müzakerelerinde gelinen aşamayı değerlendirdiklerini ve önümüzdeki döneme ilişkin görüş alışverişinde bulunduklarını açıkladı. Bakan Sinirlioğlu, Kıbrıs meselesine Türk halkının siyasi eşitliğini teminat altına alacak adil ve kalıcı bir çözümün en kısa zamanda bulunmasının, Türkiye ve KKTC’nin temel hedefi olduğunu kaydetti. Cumhurbaşkanı Akıncı, her iki tarafın da kabul edebileceği ve iki toplumlu federal bir yapıyı sağlamak ve bu durumu ivedi bir şekilde her iki toplumun da onayına sunmak arzusunda olduklarını ifade etti.

Geçtiğimiz hafta ayrıca AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’nin sözcüsü Maja Kocijancic, onlarca kişinin hayatını kaybettiği terör saldırılarını bir kez daha kınarken, acılı ailelere taziyelerini ilettiklerini açıkladı. Türkiye’de güvenlik ortamındaki genel anlamda kötüye gidişin ve demokrasilerin temel unsurları olan medya kuruluşlarına ve siyasi parti merkezlerine yönelik saldırılar başta olmak üzere şiddetin tırmanmasının endişe verici olduğunu belirten Kocijancic, kalıcı çözüm için barış süreci kapsamında görüşmelerin ve müzakerelerin yeniden başlatılması gerektiğini vurguladı. İKV olarak biz de bu menfur saldırılarda yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet, acılı ailelerine sabır, yaralılarımıza ise acil şifa diliyoruz.