İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
14-20 EYLÜL 2015

TÜRKİYE-AB GÜNDEMİ

Eylül ayının üçüncü haftasında Türkiye ve AB gündemi oldukça yoğundu. AP’deki muhafazakâr, sosyal demokrat, liberal, radikal sol ve yeşiller gruplarının başkanları, 15 Eylül 2015 tarihinde, Türkiye’ye ve PKK’ya şiddeti durdurması ve yeniden müzakere masasına geri dönülmesi çağrısında bulunan ortak bir bildiri yayımladı. Türk Hükümetinin insiyatif alarak şiddete son vermesi vurgulanan açıklamada, AB liderlerinin de tarafları müzakere masasına dönmesi ve çatışmanın sonlanması için harekete geçmesi konusunda çağrıda bulundu.

Türkiye-AB ilişkilerinde bir diğer önemli gelişme, 16 Eylül 2015 tarihinde, Avrupa Komisyonunun Genişleme ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Johannes Hahn’ın, Türkiye’deki sığınmacılara yönelik 175 milyon avro kaynak sağlandığını ve Türkiye’nin kabul etmesi durumunda Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı vasıtasıyla bu desteği 1 milyar avroya çıkabileceği açıklaması oldu.

Öte yandan, Gazprom Başkan Yardımcısı Aleksander Medvedev, Rus doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak Türk Akımı projesinin ilk ayağının inşası için Ankara ile anlaştıklarını açıkladı. Türkiye’nin projede yer alan 2, 3 ve 4’üncü hatlarından vaz geçmediğini belirten Medvedev, enerji arzının Avrupa’nın talebine göre gelişeceğini ifade etti. Bilindiği üzere, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Aralık 2014’de Türkiye’ye yaptığı ziyarette Güney Akım’ın iptal olduğunu, Türk Akım’ı konusunda mutabakata varıldığını açıklamasının ardından Birlikten yoğun eleştiriler almıştı.

STK, sendika ve meslek örgütlerinden oluşan toplumun farklı kesimlerini temsil eden 14 kuruluş, toplumun tüm kesimlerini 17 Eylül Perşembe günü Ankara Sıhhiye Meydanı’nda teröre karşı buluşmaya çağırdı. İKV’nin de aralarında olduğu 250 sivil Toplum kuruluşunun desteklediği ortak çağrıyı seslendiren TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Terörü lanetleyen ve kardeşliğimize sahip çıkan bütün sivil topluma ve vatandaşlarımıza buradan çağrı yapıyoruz. 'Teröre Hayır, Kardeşliğe Evet' diyoruz. Tüm halkımızı bu büyük buluşmaya davet ediyoruz” dedi. Türkiye’nin kalkınmasını amaç edinen İKV olarak terör eylemlerini kınıyoruz.

Haftanın öne çıkan diğer bir çağrısı ise TÜSİAD’ın Yüksek İstişare Toplantısından geldi. TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran-Symes, AB çıpasının önemine değindi ve “AB adaylık sürecinde eğer ortalama bir hızla ilerleyebilseydik, Kürt sorunu da dahil, bugün demokratikleşme ile ilgili problemlerimizin büyük çoğunu geride bırakacaktık” dedi. Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan ise, yaptığı konuşmada AB üyelik sürecinde kararlı olunsaydı, bugünkü sorunların çözülmüş olabileceğini vurguladı ve partilerden beklentilerinin AB standartlarında demokrasi hedefinin seçim bildirgelerinde yer alması olduğunu söyledi.  TÜSİAD’ın bu çağrısı,  Türk iş dünyasının AB üyelik hedefine verdiği önemi bir kez daha vurgulamış oluyor.

İktisadi Kalkınma Vakfı olarak tüm okuyucularımızın Kurban Bayramını en içten dileklerimizle kutlar; ülkemiz ve tüm dünyamız için hayırlara vesile olmasını dileriz.