İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
21 EYLÜL-4 EKİM 2015

TÜRKİYE-AB GÜNDEMİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan Brüksel’e Gidiyor

4 Ekim 2015 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Strazburg ve Brüksel’i kapsayan bir yurt dışı gezisine çıktı. Erdoğan’ın, Strazburg’da “Milyonlarca Nefes Teröre Karşı Tek Ses” mitingine katıldıktan sonra Brüksel’e geçerek, hükümet yetkilileri ve Belçika kraliyet ailesinin yanı sıra, AB yetkilileri ile görüşmesi bekleniyor. Avrupa Komisyonu tarafından 14 Ekim 2015 tarihinde açıklanması beklenen 2015 Türkiye İlerleme Raporu öncesinde gerçekleşecek görüşmelerde Suriyeli mülteciler ve terörle mücadele gibi konuların ele alınması bekleniyor.

Yeni AB Bakanı Prof. Dr. Beril Dedeoğlu Oldu

Geçtiğimiz hafta Türkiye-AB ilişkilerinde öne çıkan diğer bir önemli gelişme de, geçici hükümetten istifa eden Ali Haydar Konca’nın yerine akademisyen Prof. Dr. Beril Dedeoğlu’nun AB Bakanlığı görevine getirilmesi oldu. 1961 Ankara doğumlu Bakan Prof. Dr. Dedeoğlu, Galatasaray Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanlığı görevini yürütüyordu. Özellikle Türkiye-AB ilişkileri, dış politika ve uluslararası güvenlik konularında çalışmalar yapan Bakan Prof. Dr. Dedeoğlu bugüne kadar bu alanlarda çok sayıda bilimsel makale ve kitap yayımlandı. İKV olarak,  Hocamız Prof. Dr. Beril Dedeoğlu’nu tebrik ediyor, yeni görevinde başarılar diliyoruz. 

Büyükelçi Haber Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Güven Mektubunu Sundu

Yeni AB Bakanı ile birlikte, AB Türkiye Delegasyonunda da bir yenilenme oldu. AB Türkiye Delegasyonu Başkanlığına atanan Büyükelçi Hansjörg Haber, 30 Eylül 2015 tarihinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Güven Mektubu’nu sundu. Büyükelçi Haber’in AB Türkiye Delegasyonu Başkanlığına, atandığı AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Frederica Mogherini tarafından 31 Ağustos 2015 tarihinde açıklanmıştı. 1992-1996 yıllarında Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği’nde Siyasi Müsteşar olarak görev yapan Büyükelçi Haber, iyi derecede İngilizce, Fransızca, Rusça ve Türkçe biliyor. İKV olarak Büyükelçi Haber’e yeni görevinde başarılar diliyoruz.

Başbakan Davutoğlu: Türkiye AB'nin Bir Parçası

Küresel gündemin de hareketli olduğu geçtiğimiz hafta içinde, BM Genel Kurulu da toplandı. 30 Eylül 2015 tarihinde, BM’nin 70’inci Genel Kurulu’na hitap eden Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, konuşmasında uluslararası göç krizi, sürdürülebilir kalkınma ve küresel sorunları ele alırken Türkiye-AB ilişkilerine de değindi.  Başbakan Prof. Dr. Davutoğlu, Türkiye’nin AB’nin bir parçası olduğunu ve AB’ye üye olma hedefine bağlı kaldığını ifade etti. Kıbrıs sorununda temelli bir barışın sağlanması gerektiğini söyleyen Başbakan Prof. Dr. Davutoğlu, bu konuda sarf edilen çabaların desteklenmesinin önemini vurguladı.

Komisyon Üyesi Hahn: 2017’de Vizelerin Kalkması Mümkün

Avrupa Komisyonunun Genişleme ve Komşuluk Politikası’ndan Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, bir Alman gazetesine önemli açıklamalarda bulundu. Hahn, Türkiye'nin sınır kontrolleri ve biyometrik pasaport gibi alanlarda olumlu adımlar atması halinde, 2017'de Türk vatandaşlarına uygulanan vizelerin kaldırılmasının mümkün olduğunu açıkladı. Türkiye'nin belgede sahtecilik konusunda AB ile işbirliğini artırmasını da beklediklerine dile getiren Hahn, üzerinde çalışılması gereken hala çok noktanın olduğunu sözlerine ekledi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Brüksel’de Temaslarda Bulundu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 24 Eylül 2015 tarihinde, Brüksel’e bir ziyaret gerçekleştirdi. Brüksel’de Avrupa İlerici Çalışmalar Vakfı (FEBS) tarafından düzenlenen çalışma toplantısına katılan Kılıçdaroğlu, Türkiye-AB ilişkileri üzerine bir konuşma yaptı. Ziyaretinde AP Başkanı Martin Schulz ile bir araya gelen Kılıçdaroğlu, ayrıca AP Türkiye Raportörü Kati Piri ve AP Yeşiller Grubu Başkanı Rebecca Harms ile görüştü. Brüksel’deki temasları sonrası basın toplantısı düzenleyen Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin AB’ye üye olmaması durumunda kaybedenin AB olacağını belirtti.

Türk Yargıç Karakaş’a AİHM’de Önemli Görev

AİHM’de görev yapmakta olan Türk yargıç Işıl Karakaş, 21 Eylül 2015 tarihinde başkan yardımcılığı görevine seçildi. Gizli oylama ile gerçekleşen seçimler sonucunda, İtalyan yargıç Guido Raimondi AİHM’in yeni başkanı olurken, Türk yargıç Karakaş ile Macar yargıç Andras Sajo başkan yardımcılığı görevine geldi. 2008 yılından bu yana AİHM’de görev yapan Karakaş, yeni görevine 1 Kasım 2015 tarihinde başlayacak.

GREVIO'nun Başkanlığına Prof. Dr. Acar Seçildi

İstanbul Sözleşmesi'nin denetim organı GREVIO'nun ilk toplantısı 21-23 Eylül 2015 tarihlerinde Strazburg'da yapıldı ve başkanlığına GREVIO üyesi Prof. Dr. Ayşe Feride Acar seçildi. Hatırlanacağı üzere, İstanbul'da imzaya açılan Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi 1 Ağustos 2014 tarihinde yürürlüğe girmişti. Türkiye, İstanbul Sözleşmesi olarak anılan Sözleşme'yi ilk imzalayan ve onaylayan ülke olmuştu.