İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
21 EYLÜL-4 EKİM 2015

AB GÜNDEMİ

 • İspanya’nın kuzeydoğusunda yer alan Katalonya Bölgesi’nde 27 Eylül 2015 tarihinde yapılan seçimlerde bağımsızlık yanlısı partilerin aldıkları oy oranı dikkat çekti. 8 milyona yakın kişinin yaşadığı Katalonya’da seçimlerde 11 siyasi parti yarışırken, 5 milyonu aşkın kayıtlı seçmenin yüzde 78'inin sandığa gitmesiyle seçimlere katılım rekoru kırıldı.

  Bağımsızlık yanlısı “Junts pel Si” (Evet için Birlik) koalisyonu, 135 koltuklu parlamentoda 62 milletvekili kazandı. Yine, bağımsızlık yanlısı radikal sol parti “Halk Birliği Adaylığı” (CUP) ise 10 milletvekilini parlamentoya sokmayı başardı. Böylece, bağımsızlık yanlısı iki parti toplam 72 milletvekili ile parlamentoda çoğunluğu sağlamış oldu.  

 • 28 Eylül 2015 tarihinde Pekin’de düzenlenen AB-Çin Üst Düzey Ekonomi ve Ticaret Diyaloğu Toplantısı’nda, AB ve Çin 5’inci nesil (5G) kablosuz ağ teknolojilerinin geliştirilmesi için bir ortaklık anlaşması imzaladı. 2015 yılının sonuna kadar, tarafların 5G’ye ilişkin temel işlevlerin ve teknoloji altyapılarının genel çerçevesi üzerinde anlaşmaya varmaları bekleniyor. Taraflar ayrıca, 5G’ye yönelik yeni hizmetler ve uygulamalar gibi ortak yürütebilecekleri ve uygulayabilecekleri araştırma alanlarını değerlendirecekler. 

  Tüm bunların yanı sıra, AB ve Çin’in Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) ve 3’üncü nesil Ortaklık Projesi (3GPP) işbirliğinde, 5G teknolojisi alanında küresel standartların belirlenmesi ve yaygınlaşması konularında birlikte çalışmaları öngörülüyor. Bu anlaşma ile AB ve Çin karşılıklı olarak araştırma fonlarından faydalanma ve birbirlerinin pazarlarına daha kolay erişme imkânları elde ettiler. Bu durumdan, özellikle telekomünikasyon ve bilişim sektörlerinde faaliyet gösteren AB şirketlerinin yararlanacağı öngörülüyor.

 • AB Devlet ve Hükümet Başkanları, etkileri giderek artan mülteci krizi sebebiyle 23 Eylül 2015 tarihinde gayrı resmi Konsey toplantısında bir araya geldi. Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Romanya ve Slovakya’nın engellerine rağmen, üye ülkeler arasında 120 bin mültecinin yerleştirilmesi ve paylaşılması konusunda anlaşmaya varıldı. Bilindiği üzere, 22 Eylül 2015 tarihinde Macaristan Parlamentosu, hükümete orduyu devreye sokma,  plastik mermi ve göz yaşartıcı gaz kullanma yetkisi veren yasayı onaylamıştı. Konsey, Dublin Yönetmeliği’nin ve Schengen Anlaşması’nın Üye Devletler tarafından uygulanmasının önemine işaret etti.  Liderler ayrıca AB kurumlarının ve hükümetlerin, Komisyon tarafından önerilen öncelikler üzerinde hızlı bir şekilde çalışmasının gerekliliğinin altını çizdi. 

  Bu çerçevede AB liderleri şu önerileri sundu: 

  - Mültecilerin acil ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla BM Yüksek Mülteciler Komiserliği, Dünya Gıda Programı ve diğer ajanslara yaklaşık 1 milyar avro tutarında ek yardım sağlanması; 

  - Lübnan, Ürdün ve Türkiye gibi, Suriye mülteci krizinden doğrudan etkilenen ülkelere yönelik AB Bölgesel Fonu’nun önemli miktarda arttırılması; 

  - Göç akışlarını etkili bir şekilde yönetmek amacıyla Türkiye ile siyasi diyaloğun her düzeyde sağlamlaştırılması;

  - IPA fonu kullanılarak Batı Balkan ülkelerinin mülteci akışlarının yönetiminin desteklenmesi;

  - İstikrar için Acil Yardım Fonu’nun finansmanının artırılması; 

  - Frontex, EASO ve Europol’e ek kaynaklar sağlanarak, AB’nin dış sınırlarındaki kontrollerinin güçlendirilmesi; 

  - Dış sınırları olan Üye Devletlerin taleplerinin karşılanması; 

  - İltica, Entegrasyon ve Göç için Acil Fon’un finansmanının artırılması.

  Liderler ayrıca, Suriye krizine ilişkin olarak BM nezdinde uluslararası girişimlerin devam ettirilmesi gerektiği ve bu bağlamda AB’nin de görevini yerine getirmeye hazır olduğu mesajını verdi. AB liderleri, tüm Üye Devletlerin tam olarak Dublin sistemine dâhil olmasını sağlamak için birtakım koşulların yaratılması gerektiğini de açıkladı.

 • 25 Eylül 2015 tarihinde Avrupa Komisyonunun Enerji Birliği’nden Sorumlu Başkan Yardımcısı Maroš Šefcovic başkanlığında düzenlenen toplantıda AB, Rusya ve Ukrayna’nın 1 Ekim 2015-31 Mart 2016 tarihlerini kapsayan kış döneminde Ukrayna’ya doğal gaz akışının sağlanması konusunda uzlaşmaya vardıkları açıklandı. Šefcovic, varılan uzlaşı neticesinde Ukrayna’nın önümüzdeki kış döneminde yeterli miktarda doğal gaza erişilebileceğini, böylece Rusya’dan AB’ye kesintisiz gaz akışının güvence altına alındığını belirtti.

  Anlaşma uyarınca Ukrayna kendi topraklarından AB’ye gaz akışının güvence altına alınması garantisi verirken, Ekim ayında 2 milyar metreküp doğal gazı yer altındaki depolama merkezine gönderecek. Rusya Federasyonu ise ihracat vergisini düşürmek suretiyle Ukrayna’ya giden gazın fiyatının düşmesini sağlayacak. Öte yandan Avrupa Komisyonu bu yılın sonuna kadar ödenmesi gereken 500 milyon dolar dâhil, Ukrayna’nın ihtiyaç duyacağı finansmanın sağlanması için Avrupalı ve uluslararası finans kurumlarıyla görüşmelerini sürdürüyor.  

 • 28 Eylül 2015 tarihinde Pekin’de gerçekleştirilen Üst Düzey Ekonomi ve Ticaret Diyaloğu toplantısında, Çin Hükümeti Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker liderliğinde oluşturulan ve Juncker Planı olarak da bilinen 315 milyar avro tutarındaki Yatırım Planına katkıda bulunacağını açıkladı. Çin böylece, AB üyesi olmadığı halde Yatırım Planına katkıda bulunacağını açıklayan ilk devlet oldu. Toplantıda aynı zamanda, iki taraf arasında yatırım işbirliğini artırmaya yönelik ortak bir çalışma grubu kurulmasına karar verildi. Söz konusu çalışma grubunun, Çin İpek Yolu Fonu, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Yatırım Bankası uzmanlarından oluşması öngörülüyor.

  Avrupa Komisyonu ve Çin Hükümeti arasında Üst Düzey Enerji Diyaloğu kapsamında AB-Çin Bağlantı Platformu’na (EU-China Connectivity Platform) ilişkin mutabakat zaptı imzalandı. AB-Çin Bağlantı Platformu ile AB ve Çin’in ulaştırma alanındaki girişimlerinde yatırım, ekipman, kullanılan teknolojiler ve standartlarda uyumlaştırmanın sağlanması amaçlanıyor.