İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
18-23 KASIM 2013

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

AB gündemindeki bir diğer gelişme ise Avrupa Komisyonu’nun 18 Kasım 2013 tarihinde yayımladığı “2013 AB Endüstriyel Ar-Ge Yatırım Skor Tahtası” (2013 EU Industrial R&D Investment Scoreboard) raporu oldu. Ar-Ge yatırımlarına göre sıralanan 2000 şirketlerin ekonomik ve mali verilerini içeren rapor, dünya çapında Ar-Ge’ye yönelik yapılan yatırımların 2012 yılında artış gösterdiğine işaret ederek, AR-Ge yatırımlarında AB üye devletleri arasında da bazı farklıkların bulunduğuna dikkat çekiyor.

Türkiye’nin gündeminde ise, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun ABD ziyareti ABD’li mevkidaşı John Kerry ile yaptığı görüşme yer aldı. İki mevkidaş görüşmelerinde, Suriye, İran, Ortadoğu barış süreci, NATO ve ekonomik kalkınma gibi önemli “ikili bölgesel ve küresel” konuları ele aldılar. Bakanların değerlendirdiği bir diğer önemli konu ise AB ile ABD arasında sürdürülen serbest ticaret müzakereleri ve müzakerelerin Türkiye üzerindeki etkileri oldu.

Öte yandan, Lüksemburg Büyük Dükü Henri Albert Gabriel Félix Marie Guillaume, 24 yıl aradan sonra Türkiye’ye ilk resmi ziyaretini gerçekleştirdi. Ziyareti kapsamında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile bir araya gelen Lüksemburg Büyük Dükü Henri, görüşmesinde Türkiye ve AB ilişkilerinin yanı sıra ikili ekonomik ilişkilere yönelik değerlendirmelerde bulundu.

KKTC’nin 30’uncu kuruluş yıl dönümü dolayısıyla KKTC’nin İstanbul Başkonsolosu Servet Dorak’ın ev sahipliğinde İstanbul’da düzenlenen resepsiyona katılan AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, “Bizim kaderimiz, mutluluğumuz, huzurumuz, keyfimiz, hüznümüz hep bir oldu. Hiç kimse, AB için Kuzey Kıbrıs’tan, Kuzey Kıbrıs için de AB’den vazgeçmemizi beklemesin. Çünkü iki konuda da haklı davamızı sonuna kadar yürütme konusunda kararlıyız” açıklamasında bulundu.

Son olarak, Güney Kıbrıs Rum yönetiminin eski liderlerinden Glafkos Klerides’in 16 Kasım tarihinde vefat ettiği açıklandı. Kıbrıs adasını Yunanistan’a bağlamayı hedefleyen EOKA örgütünün kurucularından olan Klerides, 1993-2003 yılları arasında Kıbrıslı Rumların liderliğini yapmıştı.

Tüm okuyucularımıza iyi bir hafta sonu diliyoruz.