İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
18-23 KASIM 2013

DIŞİŞLERİ BAKANI AHMET DAVUTOĞLU ABD’YE ZİYARETTE BULUNDU

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin ABD’nin Ortadoğu barış süreci girişimini desteklediğini belirterek, mevkidaşı Kerry ile Suriye krizi, Yukarı Karabağ ve Kıbrıs sorunu gibi önemli meseleleri değerlendirdiklerini ifade etti. Düzenlenen basın toplantısında Suriye krizine de değinen Davutoğlu, Türkiye’nin bu krizden en çok etkilenen ülke olduğunu vurgulayarak, “ […] Suriye ile 911 kilometrelik en uzun sınıra sahibiz. Bu sınır Türkiye için bir ulusal güvenlik sorunu. Türkiye, Suriye’deki insani trajediden etkilenmiş durumda. Suriye’deki bombardımanlardan, katliamlardan kaçarak Türkiye’ye gelen mülteci sayısı 600 bin’i geçti. Tabi ki onlar bizim misafirlerimiz. Onlar için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Bu bizim insani sorumluluğumuzdur” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ise, geçtiğimiz Eylül ayında, ABD Ticaret Temsilciliği ve Türkiye Ekonomi Bakanlığı önderliğinde yüksek düzeyli bir komitenin kurulduğunu ve bu komitenin ABD-AB Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı’na (TTYO) ilişkin gelişmeleri takip etmekle görevlendirildiğini açıkladı. Kerry ayrıca, AB ile ABD arasında sürdürülen serbest ticaret müzakerelerinin Türkiye üzerindeki etkilerini yakından takip edeceklerini belirterek, “Türkiye’nin üzerindeki her türlü etkiyi takip edeceğiz ve ekonomik bağlarımızı geliştirmenin, her yıl sayısı artan yollarını bulmaya devam edeceğiz ve bu süreç ilerlerken Türkiye ile birlikte çalışmaya devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, ABD ziyareti kapsamında Brookings Enstitüsü tarafından düzenlenen “Küresel ve Bölgesel Dönüşüm Zamanında Türk Dış Politikası: Vizyon ve Zorluklar” başlıklı bir konferansa katıldı. Konferansta, Türkiye’nin iç siyasetiyle ilgili kendisine yöneltilen bir soruyu cevaplayan Davutoğlu, Türkiye’de özgür ve adil seçimlerin bulunduğuna ve Türkiye’de düşünce özgürlüğünün bölge ülkelerine kıyasla çok daha ileri bir seviyede olduğuna değinerek, “Siyasette mükemmel olduğunuzu iddia edemezsiniz. Dünyanın hiçbir yerinde siyasetçiler mükemmel olduklarını söyleyemez. Eğer biri şahsen mükemmel olduğunu söylüyorsa, ilerlemenin sonu gelmiş demektir. Elbette ki Türkiye demokrasisinde üstesinden gelmemiz gereken pek çok sıkıntı var” dedi.