İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
18-23 KASIM 2013

LÜKSEMBURG BÜYÜK DÜKÜ TÜRKİYE’YE RESMİ ZİYARETTE BULUNDU

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, mesajlarında iki ülke arasındaki tarihsel dostluk bağlarının inşa ettiği ortamda; Avrupa Konseyi, NATO, AB ve OECD gibi siyasi, ekonomik ve kültürel ortaklıkların da oluşturduğu güven ortamından bahsetti. Lüksemburg tarafından yapılan bu ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, Avrupa’da kalıcı bir barış ortamının kurulmasında Lüksemburg’un önemli bir payı olduğunu ifade etti. Gül, Lüksemburg’u, AB projesinin en başarılı örneklerinden biri olarak nitelendirdi.

İki ülke arasındaki bağların aynı zamanda AB’nin temel değerleri çerçevesinde geliştiğini hatırlatan Gül, Lüksemburg’un Türkiye’nin AB üyeliğini destekleyen tutumlarını hatırlatarak, bu durumun iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilere de yansıyarak her iki taraf için yeni fırsatların yaratıldığını kaydetti. Enerji, sağlık ve finans konularında karşılıklı yatırımların artığına dikkat çekti.

Lüksemburg Büyük Dükü Henri ise konuşmasında, Türkiye’nin AB üyelik müzakerelerinde sergilediği reformların desteklendiğini ve müzakerelerin devam ederek üyeliğin Türkiye’nin lehine bir durumla sonlandırılması gerektiğini belirten mesajlar verdi. Olumlu mesajların yer aldığı görüşmelerin ardından, Lüksemburg Büyük Dükü Henri, sırasıyla İstanbul’daki resmi temaslarının ardından, Gaziantep şehrine geçti.

Ayrıca 25 ve 26 Haziran 2013 tarihlerinde Türkiye tarafından Lüksemburg’a gerçekleştirilen ziyaret sırasında, iki ülkenin Ekonomi Bakanlıkları aracılığıyla, Ekonomik ve Ticari Ortaklık Komitesi’ni (JETCO) kuran anlaşma kabul edilmişti.