İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
18-23 KASIM 2013

AB üyesi yedi devlet insansız hava aracı geliştirilmesi konusunda işbirliği yapma kararı aldı

19 Kasım 2013 tarihinde Brüksel’de Avrupa Savunma Ajansı (European Defence Agency – EDA) toplantısında bir araya gelen AB üyesi yedi ülkenin savunma bakanları insansız hava araçları (drone) geliştirilmesi konusunda işbirliği yapma kararı aldı. Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian’ın “insansız hava aracı kullanan ülkeler kulübü” olarak adlandırdığı girişim kapsamındaki yedi ülke olan Fransa Almanya, Yunanistan, İtalya, Hollanda, Polonya ve İspanya arasında 2020 itibarıyla orta irtifa uzun havada kalışlı insansız hava araçlarının (Medium Altitude Long Endurance drones) geliştirilmesine yönelik işbirliği yapılması öngörülüyor.

Jean-Yves Le Drian, AB’nin stratejik kabiliyetini sürdürebilmesi için Üye Devletlerin kabiliyetlerini ve eylemlerini pragmatik bir şekilde birleştirmeleri gerektiğini ifade etti.

EDA toplantısında, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Fransa, İtalya, İspanya ve İngiltere, ise uzaktan kumandalı hava aracı sistemleri (Remotely Piloted Aircraft Systems – RPAS) ortak yatırım programı oluşturulması konusunda anlaştı. Söz konusu anlaşma, uzaktan kumandalı hava araçlarının sivil hava araçlarının yanında uçabilmesine imkân sağlayacak.