İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
18-23 KASIM 2013

Avrupa Komisyonu İspanyol Hükümeti’nin Cebelitarık’ta kara sınırı kontrollerini artırmasını AB müktesebatına uygun bulduğunu açıkladı

Avrupa Komisyonu’ndan 15 Kasım 2013 tarihinde yapılan açıklamada, İspanya’nın Cebelitarık’ta yaptığı sınır kontollerinin AB müktesebatı ile uyumlu olduğu belirtildi. İspanyol Hükümeti, 2012 yılında Cebelitarık üzerinden sigara kaçakçılığının arttığını ifade etmiş ve bölgede sigara fiyatlarının İspanya’nın yüzde 40 altında olması nedeniyle bir yılda 139 milyon sigaranın usulsüz yollar ile ülkeye sokulduğunu belirtmişti. Bunun üzerine İspanyol Hükümeti, bölgedeki karayollarında denetimleri arttırmış, günde 10. binden fazla aracın geçiş yaptığı sınırda, trafiğin artmasına ve trafik sıkışıklığına neden olmuştu. Bölgede varlığını sürdüren İngiliz askeri üstü nedeniyle İngiliz Hükümeti de, İspanya’yı Avrupa Komisyonu’na şikâyet etmiş ve bu uygulamanın “orantısız ve siyasi” olduğunu ifade etmişti.

Konu ile ilgili olarak AB yetkilileri her iki ülkenin yetkililerine gönderdiği mektupta, konunun taraflar arasında çözülmesini istemişti. Çözüm olarak Avrupa Komisyonu İspanyol Hükümeti’nden, Cebelitarık Bölgesine geçişte kullanılan La Linea de la Conception kentindeki sınır kapısına ek şeritlerin açılmasını önermişti. Ayrıca Avrupa Komisyonu, İspanyol Hükümeti’nden bölgedeki sigara kaçakçılığına ilişkin istatistikî verileri İngiliz Hükümeti ile paylaşmasını talep etmişti. Avrupa Komisyonu yetkililerinin sınır kapısını ziyareti ardından Komisyon tarafından yapılan açıklamada, İspanyol Hükümetinin bölgedeki sigara kaçakçılığına önlemeye yönelik artırdığı önlemleri, rutin ve gerekli bir uygulama olduğunu açıkladı. Konu ile ilgili açıklamada bulunan İspanya Başbakan Vekili Soraya Saenz de Santamaria, Brüksel’in uygulamanın hukuki olduğunu teyit etmesinin sevindirici olduğunu söyledi. İngiliz yetkililer ise, Komisyonun siyasi bir karar verdiği düşüncesini paylaşıyor.