İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
18-23 KASIM 2013

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Bu hafta Avrupa Birliği’nin (AB) gündeminde 19 Kasım 2013 tarihinde Avrupa Parlamentosu tarafından onaylanan 2014-2020 dönemi Çok Yıllı Mali Çerçeve yer aldı. Ekonomik kriz nedeniyle bir öncekine göre 40 milyar avro daha düşük düzeyde olan 2014-2020 mali çerçevesi, taahhütler için 960 milyar avro, ödemeler için ise 908 milyar avro öngörüyor. Çok Yıllı Mali Çerçeve’nin 2 Aralık 2013 tarihinde AB Konseyi tarafından resmen onaylanması bekleniyor.

Devamını Oku

İKV’DEN YENİ YAYIN: SORULARLA AB POLİTİKALARI VE TÜRKİYE-ORTAK TARIM POLİTİKASI

AB’nin Ortak Tarım Politikası (OTP), hem tarımın son derece hayati bir işlev olan beslenme ile doğrudan bağlantılı olması, hem de AB bütçesinin en büyük kısmının bu politika alanına ayrılması nedeniyle ayrı bir önem taşımaktadır. Sadece üye ülkeler için değil aday ve potansiyel aday ülkeler için de dikkatle takip edilmesi gereken bir alan olan, dünya tarım ürünleri ticaretini de doğrudan etkileyen ve 2012’de 50’nci yılını kutlayan OTP, içinde bulunduğumuz dönemde kapsamlı bir reform dönemi geçirmektedir.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU 2014-2020 ÇOK YILLI MALİ ÇERÇEVEYİ ONAYLADI

Avrupa Parlamentosu, 19 Kasım 2013 tarihinde 2014-2020 dönemi Çok Yıllı Mali Çerçeve’yi onayladı. 537 milletvekili evet, 126 milletvekili 126 ret oyu verirken, 19 milletvekili de çekimser oy kullandı. Yeşiller ve radikal sol grup ise bütçe için ret oyu kullandı. Yeni mali çerçevede taahhütler için 960 milyar avro ve ödemeler için 908 milyar avro öngörüldü. 2014- 2020 mali çerçevesi ile bir öncekine göre ekonomik kriz nedeniyle 40 milyar avro daha düşük düzeyde.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU “2013 AB ENDÜSTRİYEL AR-GE YATIRIM SKOR TAHTASI” RAPORUNU YAYINLANDI

Avrupa Komisyonu, 18 Kasım 2013 tarihinde, Ar-Ge yatırımlarına göre sıralanan 2000 şirketlerin ekonomik ve mali verileri içeren “2013 AB Endüstriyel Ar-Ge Yatırım Skor Tahtası” (2013 EU Industrial R&D Investment Scoreboard) raporunu yayımladı.

Devamını Oku

DIŞİŞLERİ BAKANI AHMET DAVUTOĞLU ABD’YE ZİYARETTE BULUNDU

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “ikili bölgesel ve küresel” konularda temaslarda bulunmak üzere ABD’ye bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyareti kapsamında, ABD’li mevkidaşı John Kerry ile bir araya gelen Davutoğlu, Suriye, İran, Ortadoğu barış süreci, NATO ve ekonomik kalkınma gibi önemli konuları görüştü. İkili görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, AB ile ABD arasında gerçekleşen serbest ticaret müzakerelerine ve ABD ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilere yönelik açıklamalarda bulundu.

Devamını Oku

LÜKSEMBURG BÜYÜK DÜKÜ TÜRKİYE’YE RESMİ ZİYARETTE BULUNDU

Lüksemburg Büyük Dükü Henri Albert Gabriel Félix Marie Guillaume, 24 sene aradan sonra Türkiye’ye ilk resmi ziyaretini gerçekleştirdi. Ziyareti kapsamında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile bir araya gelen Lüksemburg Büyük Dükü Henri, görüşmesinde Türkiye ve AB ilişkilerinin yanı sıra ikili ekonomik ilişkilere yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Devamını Oku