İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
5-11 EKİM 2015

İSTATİSTİKLERLE AB

AB’de 880 bin Kişinin Tercihi Havayolları Taşımacılığı Oldu

AB istatistik kurumu Eurostat’ın 7 Ekim 2015 tarihinde açıkladığı verilere göre, 2014 yılında AB’de havayollarını (AB içi, AB dışı ve ulusal) tercih eden yolcu sayısı bir önceki yıla göre yüzde 4,4 ve 2009 yılına göre yüzde 16,9 artarak 879,4 milyon kişiye ulaştı.

2014’te AB içi ulaştırmada havayolunu tercih eden yolcu sayısı, toplam AB havayolları yolcu sayısının (AB içi hatlar AB dışı hatlar ve üye ülkelerin iç hatları) yaklaşık yüzde 44’ünü oluşturdu. AB’nin AB dışına hatlarda taşınan yolcularının toplam içindeki payı 38,1’i; üye ülkelerin iç hatlarında taşınan yolcuların payı ise yüzde 17,7’i oluşturdu.

Geçen yıl İngiltere, yaklaşık 220 milyon kişi ile havayolları yolcu sayısı en fazla olan ülke idi. Onu Almanya, İspanya, Fransa, İtalya izledi. 2014 yılında, bir önceki yıla göre havayolu taşımacılığında yolcu sayısı, bütün üye ülkelerde artarken en fazla artış, Yunanistan, Lüksemburg ve Polonya’da kaydedildi. Havayolları yolcu sayısında en az artış kaydedilen ülkelerin başında Letonya, Çek Cumhuriyeti, Avusturya ve Fransa geldi.

Öte yandan, 2014’te yolcu sayısına göre AB’nin en büyük üç havaalanı Londra-Heathrow, Paris-Charles de Gaulle ve Frankfurt-Main oldu.

                                                         AB'de Havayolları Yolcu Sayısı (milyon kişi)