İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
19-25 EKİM 2015

TÜRKİYE-AB GÜNDEMİ

Geçtiğimiz hafta Türkiye-AB gündemindeki önemli haber başlıklarının detayları şu şekilde:

AB Bakanı Prof. Dr. Beril Dedeoğlu Brüksel’de

Geçtiğimiz hafta Türkiye ve AB nezdinde önemli ziyaretler gerçekleştirildi. AB Bakanı Prof. Dr. Beril Dedeoğlu, 19-22 Ekim 2015 tarihleri arasında Brüksel’e resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaret kapsamında Bütçe ve İnsan Kaynaklarından Sorumlu Komisyon Başkan Yardımcısı Kristalina Georgieva, Avrupa Komisyonunun Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn ve Ekonomik ve Mali İşler, Vergilendirme ve Gümrüklerden Sorumlu Üyesi Pierre Moscovici ile görüşen Bakan Dedeoğlu, AB yetkilileri ile Türkiye-AB ilişkilerini ele alan görüşmeler gerçekleştirdi. AP Türkiye Raportörü Kati Piri ve AP Türkiye’nin Dostları Grubu ile de bir araya gelen Dedeoğlu, ardından 23 Ekim 2015 tarihinde AB Konseyi Dönem Başkanlığı’nı yürüten Lüksemburg’un Ankara Büyükelçisi Arlette Conzemius, üye ülkelerin Büyükelçileri ve AB Türkiye Delegasyonu Başkanı ile görüştü. Görüşmelerde ikili ilişkiler ve Türkiye-AB ilişkileri değerlendirildi.

Macaristan Dışişleri Bakanı Szijjarto’nun Ankara Ziyareti

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto 20 Ekim 2015 tarihinde Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu ile görüşmek üzere Ankara’ya resmi ziyarette bulundu. Görüşmelerde siyasi ve ekonomik ilişkilerin yanı sıra mülteci krizi ve Türkiye’nin AB ile üyelik süreci görüşüldü.

Dışişleri Bakanı Sinirlioğlu’nun Viyana Ziyareti

Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu 21-22 Ekim 2015 tarihlerinde 1970’li ve 1980’li yıllarda terör saldırıları nedeniyle hayatını kaybeden Türk diplomatlar anısına Viyana’da Türkiye Büyükelçiliği duvarına yerleştirilen plaketin açılış törenine katılmak üzere Avusturya’ya resmi ziyarette bulundu. Bakan Sinirlioğlu törendeki konuşmasında, Büyükelçi Daniş Tunalıgil, Büyükelçilik Çalışma Müşaviri Vekili Erdoğan Özen ve BM Viyana Ofisi görevli Türk diplomat Enver Ergun’un hayatını kaybetmesine neden olan kişilerin adalete teslim edilememesinden duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Dışişleri Bakanı Sinirlioğlu, ülkenin Cumhurbaşkanı Heinz Fischer tarafından kabul edilirken, törene ayrıca Avusturya Dışişleri ve Uyum Bakanı Sebastian Kurz de katıldı.