İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
19-25 EKİM 2015

İSTATİSTİKLERLE AB

AB Üye Ülkeleri 2,3 Milyon Kişiye Oturma İzni Verdi

AB istatistik kurumu Eurostat’ın 20 Ekim 2015 tarihinde açıkladığı verilere göre, 2014 yılında AB üye ülkelerinde AB vatandaşı olmayan kişilere ilk defa verilen oturma izinleri bir önceki yıla göre yüzde 2,2 azalırken, 2008 yılına göre yüzde 9 oranında azalış gösterdi. AB’de ilk defa verilen oturma izinlerinde 2008 yılından bu yana kaydedilen azalışın büyük ölçüde, AB vatandaşı olmayan kişilerin çalışmak amacıyla aldıkları oturma izinlerindeki azalıştan kaynaklandığı belirtiliyor. 2014 yılında AB’de ilk defa oturma izni verilen kişilerin yaklaşık üçte birinin (yüzde 29,5) ailevi sebepler, dörtte birinin çalışma (yüzde 24,8) ve yaklaşık beşte birinin ise (yüzde 20,7) eğitim amacıyla oturma izni aldığı açıklanıyor. AB üye ülkelerinde en fazla Ukrayna, ABD ve Çin vatandaşlarına oturma izni verilmiş durumda.

2014 yılında en fazla oturma izni İngiltere’de (567 bin 800 oturma izni ya da toplam oturma izinlerinin yüzde 24,6’sı) verildi. İngiltere’yi Polonya, Almanya, Fransa, İtalya ve İspanya izliyor. Bu altı ülke, 2014 yılında AB’de ilk kez verilen oturma izinlerinin dörtte üçünü oluşturuyor.

AB dışı ülkelerin vatandaşlarına “çalışma amaçlı” oturma izninin en fazla verildiği ülke Polonya olurken İngiltere, AB’de eğitim nedeniyle oturma izni için tercih edilen en popüler ülke. “Ailevi sebepler”den dolayı oturma izni alınan ülkelerin başında ise İtalya ve İspanya geliyor. Öte yandan, 2014 yılında AB genelinde yaklaşık 56 bin Türk vatandaşına ilk defa oturma izni verildi. Türk vatandaşlarına verilen oturma izni gerekçelerinin başında "ailevi sebepler" geliyor. Bunu eğitim ve diğer sebepler izlemekte. Çalışma gerekçesi ise aynı yıl Türk vatandaşlarına verilen oturma izni sebeplerinin en sonunda yer aldı.  

                    AB’de AB Dışı Ülke Vatandaşlarına Verilen Oturma İzni Sayıları ve Gerekçeleri

Konuya ilişkin ayrıntılı bilgiye buradan ulaşılabilir.