İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
26 EKİM-8 KASIM 2015

TÜRKİYE-AB GÜNDEMİ

Geçtiğimiz iki hafta Türkiye-AB gündemindeki önemli haber başlıklarının detayları şu şekilde:

AB’den 1 Kasım Seçim Sonuçlarına İlişkin Açıklama

1 Kasım tarihinde gerçekleştirilen genel seçimlerin ardından üst düzey AB yetkilileri seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirmede bulundu. Bu çerçevede AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’na tebrik mektubu yollayarak, 1 Kasım seçimlerinde kazandığı zafer için kutladı. Genel seçimlerin medyanın kısıtlandığı ve güvenliğin zor sağlandığı bir ortamda gerçekleştiğini ifade eden Tusk, seçimlere katılım oranının yüksek olmasının, Türk vatandaşlarının demokratik yaşama aktif katılımının en önemli kanıtı olduğunu söyledi. Yeni hükümet tarafından atılacak her adımın reformlara yönelik çabalar olması gerektiğini vurgulayan Tusk, çözüm sürecine bir an önce dönülmesini arzuladığını belirtti. Mektubun son bölümünde Başbakan Davutoğlu ile en kısa zamanda görüşmek istediğini yazan Tusk, AB’nin güçlü bir şekilde yanlarında olduğunu belirtti.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nu, 1 Kasım genel seçimlerindeki başarısından dolayı tebrik ettiğini açıklayan bir mesajı sosyal medyadan yayımladı. Komisyon Başkanı Juncker mesajında, zor güvenlik koşullarına rağmen seçimlerde görülen yüksek katılımın Türk demokrasisinin canlılığını gösterdiğini ifade etti. Yeni kurulacak hükümet ile vatandaşların yararına olacak her alanda çalışmaya hazır olduğunu belirten Juncker, 15 Ekim 2015 tarihinde AB Konseyi tarafından olumlu karşılanan Türkiye-AB Eylem Planı’nın uygulamasında adımlar atılmasını beklediğini açıkladı.

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Frederica Mogherini ile Avrupa Komisyonunun Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn ise 1 Kasım 2015 tarihinde gerçekleştirilen genel seçimlere ilişkin ortak bir açıklama yayımladı. Açıklamada, AB’nin Türkiye ile olan ortaklığını ilerletmek ve her iki tarafın yararını gözeten işbirliğini her alanda geliştirmeye devam etmek için yeni hükümetle birlikte çalışacağına yer verildi.

Dışişleri Bakanı Sinirlioğlu'nun Paris ve Viyana Temasları

Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, 27 Ekim 2015 tarihinde, Suriye'deki son gelişmeleri görüşmek için Paris'e bir ziyaret gerçekleştirdi. Fransa'nın ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya katılan Bakan Sinirlioğlu, Katar ve Suudi Arabistanlı mevkidaşlarıyla ikili ve üçlü görüşmeler gerçekleştirdi.

Bakan Sinirlioğlu ayrıca 30 Ekim 2015 tarihinde, Avusturya’nın başkenti Viyana’da Suriye'deki ihtilafı sona erdirmek amacıyla düzenlenen toplantıya katıldı. Toplantıya katılanlar arasında, BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Frederica Mogherini, Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile Mısır, Ürdün, Suudi Arabistan, Birleşik Krallık, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Irak, Lübnan, Çin, Umman ve İtalya'nın temsilcileri yer aldı.