İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
16-22 KASIM 2015

TÜRKİYE-AB GÜNDEMİ

Geçtiğimiz hafta Türkiye-AB gündemindeki önemli haber başlıklarının detayları şu şekilde:

Komisyon Üyesi Hahn: “Türkiye-AB İlişkilerinde Yeni Bir Işık Var”

Avrupa Komisyonunun Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, bir gazeteye verdiği röportajda Türkiye-AB ilişkilerini değerlendi. AB liderlerinin yıl sona ermeden düzenlenecek bir Türkiye-AB Zirvesi ile ikili ilişkilerde yeni bir başlangıç yapmak istediğini belirten Komisyon Üyesi Hahn, böylece Türkiye ile Avrupa’ya göçmen akınının azaltılması konusunda anlaşmaya varılmasını beklediğini söyledi. Türkiye-AB ilişkilerinde yeni bir ivme olduğunu ifade eden Komisyon Üyesi Hahn, yeni fasılların açılması konusunda teklifte bulunmayı amaçladığını sözlerine ekledi.

Öte yandan Geçici Hükümet Sözcüsü Ömer Çelik konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Türkiye ile ilişkilerin canlandırılması konusunda geç kalındığını belirtirken, Komisyon Üyesi Hahn’ın kullandığı “Dost Çemberi (Ring of Friends)” tanımına sert tepki gösterdi. Türkiye’nin kimsenin barış ve refahının tampon bölgesi olmadığını söyleyen Çelik, AB’nin müzakere kriterleri neyse ilişkileri de bu çerçevede yürütmesi gerektiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Türkiye G20’de Enerji Konusunu Öne Çıkaran İlk Ülke”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 7’nci Atlantik Konseyi Enerji ve Ekonomi Zirvesi’nin açış törenindeki konuşmasında, Suriye’de iç savaş, İran-Batı uzlaşısı, düşen petrol-doğalgaz fiyatları ve Ukrayna’daki siyasi gerilim gibi konulara değindi. Türkiye’nin enerji ve kalkınma politikalarına öncelik verdiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünya enerji haritasının değişerek yeni aktörlerin ortaya çıktığını kaydetti. Konuşmasında NABUCCO Projesi’nin, AB ile yaşanan proje finansmanı sıkıntısı ve Türkiye’nin projedeki rolünün net olmaması nedeniyle hayata geçemediğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan ile gerçekleşen TANAP Projesi ortaklığında böyle bir durumun yaşanmadığını belirtti.

Türkiye’nin enerji konusunu ön plana çıkaran ilk G20 ülkesi olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu alanda “kapsayıcılık” başlığı çerçevesinde G20 Enerji Bakanlarını bir araya getirerek çalışmaların başlatıldığını sözlerine ekledi.

AB Bakanlığı’ndan AB Alanında Yüksek Lisans Burs Çağrısı

AB Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, akademik açıdan başarılı ve AB alanında yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilere 2016-2017 akademik yılı için Avrupa Koleji’nde burs imkânı sağlanacağı belirtildi. Son başvuru tarihi 20 Ocak 2016 olarak açıklandı.

Detaylı bilgiye buradan ulaşılabilir.

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras Türkiye’yi Ziyaret Etti

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, 17-18 Kasım 2015 tarihlerinde Türkiye’ye resmi bir ziyarette bulundu. Başbakan Tsipras ziyareti kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ve Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu ile bir araya geldi. Liderlerin gündeminde mülteci krizi, Kıbrıs sorunu Türkiye-AB ilişkileri ve ikili ilişkiler yer aldı.

Başbakan Davutoğlu ile yapılan görüşme sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında Başbakan Tsipras, sığınmacı krizi konusunda Türkiye ve Yunanistan’ın daha fazla ortak tutum ve davranış sergilemesi gerektiğini ifade ederken, insan tacirleri ile ortak mücadele edilmesinin gerekliliği vurgusunu yaptı. Başbakan Tsipras, kaçakçılık çetelerinin çökertilebilmesi için koordinasyon ve karşılıklı iletişim konularında daha fazla adım atılması gerektiğini belirtti. Başbakan Tsipras ayrıca Ada’da her iki toplumun federatif bir çatı altında birlikte yaşayacağı bir çözümün destekçisi olacaklarını söylerken, çözüm yolu için her türlü yardıma hazır olduklarını kaydetti.

Başbakan Davutoğlu ise konuşmasında Yunanistan’ın, Türkiye’nin AB üyelik sürecini desteklediğini ve bu zor dönemde Türkiye’nin AB üyeliğine verdiği katkıyı artıracağına inandığını söyledi. Başbakan Davutoğlu, mülteci sorunundan etkilenmiş iki taraf olarak görüşmede alınan kararlar çerçevesinde ortak çalışmalar yürütüleceğini sözlerine ekledi.

Kamu Başdenetçisi Ömeroğlu’nun Brüksel Ziyareti

Kamu Başdenetçisi M. Nihat Ömeroğlu “Modern Parlamenter Demokraside Ombudsmanın Rolü: Bölgesel Bir Perspektif” başlıklı seminere katılmak üzere Brüksel’e bir ziyaret gerçekleşti. Ziyaret kapsamında, Avrupa Ombudsmanı Emily O’Reilly, AP Türkiye Raportörü Kati Piri, AB nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Selim Yenel ve Türkiye’nin Belçika Büyükelçisi Mehmet Hakan Olcay ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi.