İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
23-29 KASIM 2015

TÜRKİYE-AB GÜNDEMİ

Geçtiğimiz hafta Türkiye-AB gündemindeki önemli haber başlıklarının detayları şu şekilde:

AB’den Suriyeli Mültecilere 3 Milyar Avro Mali Destek

Avrupa Komisyonu,  24 Kasım 2015 tarihinde, Türkiye’de bulunan Suriyeli mültecilere yönelik 3 milyar avro tutarındaki mali kaynak mekanizmasının 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren başlayacağını açıkladı. Söz konusu mali kaynağın 500 milyon avroluk kısmının AB kaynaklarından sağlanacağı belirtilen açıklamada, 2,5 milyar avro tutarındaki kalan kısmın ise AB üyesi ülkelerin katkılarıyla oluşturulacağı ifade edildi.

Avrupa Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans açıklamasında, göçmen krizine yönelik olarak ancak, Türkiye ile işbirliği yaparak sonuç alınacağını belirtirken, sağlanacak mali kaynağın Türkiye’de bulunan Suriyeli mültecilerin günlük yaşam koşullarının ve sosyo-ekonomik durumlarının iyileştirilmesi için kullanılacağını belirtti.

Yeni Hükümette AB Bakanı ve Başmüzakereci Görevine Volkan Bozkır Getirildi

Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayının ardından 64’üncü Hükümette yer alan kabine üyelerini açıkladı. AB Bakanı ve Başmüzakereci olarak tekrar görevlendirilen Büyükelçi Volkan Bozkır, 24 Kasım 2015 tarihinde, AB Bakanlığı’nda gerçekleşen devir teslim töreni ile Bakanlık görevini Prof. Dr. Beril Dedeoğlu’ndan devralarak görevine başladı.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır ilk açıklamasında, AB ile yürütülen üyelik müzakerelerinde 17'nci faslın Aralık ayının ortalarında açılacağının müjdesini verdi. Bakan Bozkır, müzakerelerde gündeme gelen diğer fasılların da yeni yılda açılabilmesini sağlayacak çalışmaları başlatacaklarını duyurdu.

Mevlüt Çavuşoğlu Dışişleri Bakanlığı Görevine Getirildi

64’üncü Hükümetin Dışişleri Bakanı olarak açıklanan Mevlüt Çavuşoğlu, Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu’ndan görevi devraldı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ilk resmi ziyaretini, 26 Kasım 2015 tarihinde,  KKTC’ye gerçekleştirdi. KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve KKTC Başbakanı Ömer Kalyoncu tarafından kabul edilen Bakan Çavuşoğlu’nun, Cumhurbaşkanı Akıncı ile görüşmesinin ardından ortak bir basın toplantısı düzenledi. Ada’da devam eden müzakerelerin belli bir takvime bağlanması gerektiğini ifade eden Çavuşoğlu,  her iki tarafın da kabul edeceği, kalıcı, adil bir çözümden yana olduklarını ve varılacak anlaşmanın referanduma götürülmesi gerektiğini belirtti. KKTC temasları sırasında, KKTC Dışişleri Bakanı Emine Çolak ile bir araya gelen Çavuşoğlu, görüşmelerde Türkiye’nin AB ile müzakere süreci, ikili ilişkiler ve olası işbirliği hususlarının masaya yatırıldığını açıkladı.

Bakan Çavuşoğlu KKTC ziyaretinin ardından 26-27 Kasım 2015 tarihlerinde, Azerbaycan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirerek, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Oktay Asadov, Azerbaycan Başbakanı Artur Rasizade ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmadyarov ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Azerbaycan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin her alanda iyi düzeyde olduğunu ifade eden Çavuşoğlu,  TANAP’ın inşaasının hiçbir problem olmadan devam ettiğini ifade etti.