İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
23-29 KASIM 2015

AB GÜNDEMİ

 • Paris’te yaşanan ve 129 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısının ardından 21 Kasım 2015 tarihinde Brüksel’de en yüksek derecede terör alarmı verildi. Belçika Federal İçişleri Servisi’nin “yakın” ve “çok ciddi” terör tehdidi nedeniyle alarm seviyesinin en üst düzeye çıkarmasıyla kentte okul ve üniversiteler kapatıldı; metro seferleri durduruldu;  maç ve konser gibi büyük organizasyonlar iptal edildi. Belçika Başbakanı Charles Michel konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Paris'te düzenlenen saldırıya benzer bir saldırı olabileceğine ilişkin aldıkları istihbarat sonucunda, terör alarmının en üst düzeye çıkarılmasına karar verdiklerini belirtti.

  Belçikalı yetkililer birçok adrese düzenlenen terörle mücadele operasyonlarında 21 kişinin gözaltına alındığını; ancak, hakkında uluslararası yakalama kararı bulunan, Paris saldırısının şüphelilerinden Salah Abdeslam’ın gözaltına alınan kişiler arasında olmadığını belirtti.

  26 Kasım 2015 tarihinde ise kentteki terör alarmının seviyesi bir derece düşürülerek üçüncü seviyeye çekildi. Okullar yüksek güvenlik önlemleri altında açılırken, metro seferleri de aşamalı olarak yeniden başladı.

 • 13 Kasım 2015 tarihinde Paris’te gerçekleştirilen terör saldırılarının ardından Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, 23 Kasım 2015 tarihinde terörle mücadeleye ilişkin bir dizi görüşmeler başlattı. Hollande, ilk olarak İngiltere Başbakanı David Cameron ile 23 Kasım 2015 tarihinde Paris’te bir araya geldi. Görüşmede Cameron, IŞİD terör örgütüne karşı yürütülen operasyonlarda Fransız ordusunun İngiltere’nin Kıbrıs’ta bulunan askeri üslerini kullanabileceğini belirtti. Ancak, İngiltere’de 26 Kasım 2015 tarihinde Avam Kamarasında gerçekleşen görüşmelerde Suriye topraklarında IŞİD terör örgütüne karşı hava müdahalesi yapılması için yetki kararı çıkmadı. 24 Kasım 2015 tarihinde Washington’da ABD Başkanı Barack Obama ile görüşen Hollande teröre karşı iki ülke arasındaki işbirliğinin güçlendirileceğini ve istihbarat alanında bilgi paylaşımının pekiştirileceğini dile getirildi. Hollande ayrıca, 25-26 Kasım 2015 tarihlerinde, sırasıyla, Almanya Şansölyesi Angela Merkel ve İtalya Başbakanı Matteo Renzi ile bir araya geldi.  Bunları, 29 Kasım 2015 tarihinde Moskova’da Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin ile ve Pekin’de Çin Halk Cumhuriyeti Başkanı Xi Jinping ile gerçekleştirilen görüşmeler izledi. Fransa ayrıca, IŞİD terör örgütüne karşı yürütülen operasyonlar çerçevesinde Charles de Gaulle uçak gemisinin Doğu Akdeniz bölgesine ulaştığını açıkladı.

 • Avrupa Komisyonu, 24 Kasım 2015 tarihinde yayımladığı tebliğ ile banka mevduatı için Avro Alanı çapında mevduat sigortası sisteminin oluşturulması ve aynı zamanda bankacılık sektöründeki mevcut diğer risklerin azaltılmasına yönelik önlemler alınması amacıyla öneride bulundu. AB’de kurulması öngörülen Avrupa Mevduat Sigortası Sistemi (AMSS) ile istikrarın ve Bankacılık Birliği’nin güçlendirilmesi amaçlanıyor.

  Üç aşamada gerçekleştirilmesi öngörülen plan kapsamında ulusal Mevduat Sigortası Sistemlerinin üç yıllık bir süre içinde ortak bir garanti ve reasürans sistemine geçirilmesi ve Avrupa Mevduat Sigortası Sistemi’nin zaman içinde bu sisteme katkısının artması öngörülüyor. Son aşamada Avrupa Mevduat Sigortası Sistemi’nin 2024’e kadar tam anlamıyla işlemesi planlanıyor. Sistem kapsamında ulusal sistemlerin kötü amaçlı kullanımlarının engellenmesi için bir dizi sıkı önlemler alınması da planlanıyor.

  Ulusal mevduat sigortası sistemlerinden oluşan mevcut sistem üzerine kurulacak olan AMSS’de bireysel mevduat sahipleri için halen uygulanmakta olan 100.000 avro tutarındaki mevduat koruma düzeyi geçerli olacak.  Aşamalarla devreye girecek olan ve  risklerin ağırlık payına göre düzenleneceği sistemde, riskli bankalar daha güvenli bankalara göre daha fazla katkı payı ödeyecek ve AMSS aşamalarla devreye girdikçe bu katkı payı da artacak. Risk düzenlemeleri ise başlangıçta belirlenecek. Sıkı koruma önlemleri eşliğinde ulusal mevduat sigortası sistemleri kapsamında ancak, AB kurallarına uyan ulusal mevduat sigortası sistemleri güvence kapsamına alınacak. AMSS Tek Denetim Mekanizması kapsamında olan üye ülke bankaları için zorunlu olacak bu sistem, daha sonra Bankacılık Birliği’ne katılmak isteyen üye ülkelere de açık olacak.

 • 24 Kasım 2015 tarihinde AP tarafından AB üye ülkelerde çocuklara yönelik sosyal eşitsizlik ve yoksulluğun önlenmesini amaçlayan İlke Kararı onaylandı. AB’nin istatistik kurumu Eurostat verilerine göre, 2014 yılında AB’de yaklaşık 26 milyon çocuk sosyal dışlanma ve yoksulluk riski ile karşı karşıya. Bu rakam, AB’deki çocukların yüzde 27’sini oluşturuyor. AB üye ülkelerinde çocukların yoksulluk içinde yaşama oranının en yüksek olduğu ülkeler sırasıyla yüzde 51 ile Romanya, yüzde 45,2 ile Bulgaristan ve yüzde 41,4 ile Macaristan. Yoksulluk içinde yaşayan çocukların oranının en  düşük olduğu ülkeler ise yüzde 16,7 ile İsveç, yüzde 15,6 ile Finlandiya ve yüzde 14,5 ile Danimarka.

  AP’de kabul edilen İlke Kararı’nda, üye ülkelere, çocukların eğitim, sağlık, sosyal güvenlik, beslenme ve barınma haklarının güvence altına alınması çağrısı yapılırken aynı zamanda, üye ülkelerdeki genç işsizlik oranlarının da azaltılması amaçlanıyor. BM Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne göre dünyadaki her çocuğun eğitim, sağlık hizmetlerinden yararlanma, barınma ve dengeli beslenme hakkı bulunuyor. AB genelinde yetersiz beslenme oranları da giderek artıyor. UNICEF verilerine göre, her iki günde bir et veya balık tüketemeyen çocukların oranı 2008 yılından itibaren Estonya, Yunanistan ve İtalya’da ikiye katlandı.