İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
30 KASIM-6 ARALIK 2015

TÜRKİYE-AB GÜNDEMİ

Geçtiğimiz hafta Türkiye-AB gündemindeki önemli haber başlıklarının detayları şu şekilde:

Başbakan Davutoğlu: Ada’da Adil Çözüm Herkesin Ortak Arzusu Olmalı

Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, 64’üncü hükümetin güvenoyu almasının ardından ilk resmi yurt dışı ziyaretini, 1 Aralık 2015 tarihinde, KKTC’ye gerçekleştirdi.  Ziyaret kapsamında, Ada’da bir dizi görüşmelerde bulunan Davutoğlu, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile düzenlediği ortak basın toplantısında önemli açıklamalar yaptı.

Başbakan Davutoğlu, önümüzdeki 4 yıl boyunca KKTC’ye her türlü desteği vermeye devam edeceklerinin altını çizerken, Ada’da yürütülen müzakerelerde kalıcı, adil ve barışçıl bir çözümün oluşması yönünde her türlü katkıyı vermeye hazır oldukları vurguladı. Davutoğlu, çözümde iki kesimliliğe, adil ve siyasi eşitliğe dayalı yeni bir Kıbrıs Cumhuriyeti’nin doğmasını arzuladıklarını belirtirken, iki kurucu devlet temelinde birlikte yaşam konusunun herkesin ortak hedefi olduğunu söyledi. Türkiye-AB Zirvesi sonrası ilişkilerin olumlu bir zemine oturduğunu ifade eden Başbakan Davutoğlu, aynı olumlu havanın Ada’da devam eden barış sürecine de katkı sağlayacağını vurgularken, Avrupa kıtası içinde birlikte bir barış havzası oluşturulması yönünde adımlar atmanın zamanının geldiğini sözlerine ekledi.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ise, uzun bir aradan sonra Türkiye ile AB’nin yeniden görüşmeye başlamasının Kıbrıslı Türkleri de yakından ilgilendirdiğini söylerken, Kıbrıs’ta gerçekleşecek bir çözümün Türkiye’nin AB ile ilişkilerine de katkı sağlayacağını kaydetti.

AB Bakanı Volkan Bozkır Brüksel’de

AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır, 3-4 Aralık 2015 tarihlerinde, Brüksel’e resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaret kapsamında Türkiye-AB Zirvesi sonrasında Avrupa Komisyonu ve AP yetkilileri ile temaslarda bulunan Bozkır, zirve sonuçları ışığında AB’ye katılım müzakerelerinde son durum ve Türkiye-AB ilişkilerini muhataplarıyla tüm boyutlarıyla ele aldığını açıkladı.

Bakan Bozkır, Avrupa Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans, Avrupa Komisyonunun Ekonomik ve Mali İşler, Vergilendirme ve Gümrük Birliğinden Sorumlu Üyesi Pierre Moscovici; Avrupa Komisyonunun Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spordan Sorumlu Üyesi Tibor Navracsics; Tarım ve Kırsal Kalkınmadan Sorumlu Üyesi Phil Hogan; İklim Eylemi ve Enerjiden Sorumlu Üyesi Miguel Arias Canete ve AP Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Elmar Brok ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

Bakan Bozkır, Avrupa Komisyonunun Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn ile görüşmesinden sonra düzenlediği basın toplantısında, 9 Aralık 2015 tarihinde Türkiye’nin Reform Eylem Planı’nı açıklayacaklarını belirterek, AB ile tesis edilen Üst Düzey Enerji Diyaloğu’nun ilk toplantısını ise Ocak 2016’da gerçekleşmesi için karar aldıklarını açıkladı. 17’inci faslın 14 Aralık 2015 tarihinde gerçekleşecek hükümetler arası konferans ile açılacağını hatırlatan Hahn, açılması beklenen diğer müzakere fasılları için ise çalışmaya başlayacaklarını sözlerine ekledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu AGİT Toplantısı’na Katıldı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 3-4 Aralık 2015 tarihlerinde, AGİT’in 22’inci Bakanlar Konseyi Toplantısı’na katılmak için Sırbistan’ın başkenti Belgrad’a bir ziyaret gerçekleştirdi. Toplantıda göç, terör ile mücadele ve AGİT'in geleceği konularını içeren bir konuşma yapan Çavuşoğlu, Malta, Macaristan ve Finlandiya Dışişleri Bakanları ile bir araya geldi. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile görüşen Çavuşoğlu, Rusya’nın ortaya attığı iddialara karşı gerekli cevapları verdiğini açıkladı. Böylelikle, Türkiye'nin hava sahasını ihlal eden Rus uçağının düşürülmesinin ardından taraflar arasında ilk üst düzey temas gerçekleşmiş oldu.

Hande Özsan Bozatlı Yeniden AER Başkanlığına Seçildi

Dr. Hande Özsan Bozatlı, 2013 yılından beri yürüttüğü Avrupa Bölgeler Meclisi (Assembly of European Regions-AER) başkanlığına yeniden seçildi. 1985 yılında Avrupa’nın farklı bölgelerinden kendi inisiyatifleri ile bir araya gelen temsilcilerin kurduğu AER, AB karar alma süreçlerinde resmi rol oynamayı ve 35 ülkeden 200’den fazla üye şehir ve bölgenin çıkarlarını korumayı amaçlayan bir kuruluş.