İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
28 ARALIK-10 OCAK 2016

HAFTANIN HABERİ

İsveç ve Danimarka Sınır Kontrollerine Yeniden Başladı

İsveç ve Danimarka, 4 Ocak 2016 tarihinde Avrupa Komisyonuna iç sınır kontrollerinin geçici olarak yeniden uygulanmaya başladıklarını bildirdi. Söz konusu kontrollerin, belgesiz mülteci akınını durdurma amaçlı olduğu dile getiriliyor. Danimarka tarafından yürürlüğe koyulan kontrollerin 10 günlük bir süreyi kapsadığı ancak daha sonra uzatılabileceği belirtiliyor. İsveçli yetkililer ise Danimarka ve İsveç arasında bulunan Öresund Köprüsü üzerinde otobüs ve tren yolcularına kimlik kontrolü uyguluyor.

Buna karşın Almanya, söz konusu uygulamayı eleştiren bir açıklama yaptı. Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schaefer tarafından yapılan açıklamada, Schengen uygulamasının sığınmacı akınından dolayı tehlikede olduğu hatırlatıldı.  AB’deki serbest dolaşımın önemli bir değer olduğunu ifade eden Shaefer, serbest dolaşımın Avrupa’nın son 60 yıldaki en önemli kazanımlarından birisini oluşturduğunu anımsattı. Komisyona göre hâlihazırda AB’de, Almanya, Avusturya, Danimarka, Fransa ve İsveç olmak üzere 5 ülke iç sınırlarında kontrol uyguluyor. AB üyesi olmayan, ancak Schengen Anlaşması’na tabi olan Norveç de sınır kontrolleri uygulamasını tekrar yürürlüğe koydu. 

Danimarka Entegrasyon Bakanı Inger Stojberg, İsveç Göçmen Bakanı Morgan Johansson ile Almanya İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Ole Schröder, sınır kontrolleri uygulamalarını görüşmek üzere, 6 Ocak 2016 tarihinde Brüksel’de Avrupa Komisyonu’nun Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Üyesi Dimitris Avramopulos ile bir araya geldi. Toplantının ardından düzenlenen basın toplantısında Avramopulos, söz konusu üç ülkenin dayanışma, misafirperverlik ve serbest dolaşım açısından iyi bir örnek oluşturduklarını açıkladı. Buna ek olarak Avramopulos, serbest dolaşım ve Schengen’in korunmasının ve devam ettirilmesinin önem arz ettiğinin altını çizdi. Danimarka Entegrasyon Bakanı Inger Stojberg ülkesi tarafından yürürlüğe koyulan uygulamanın Alman nakliyat firmalarını içermediğini açıklarken, İsveç Göçmen Bakanı Morgan Johansson ise, söz konusu uygulamaların gerekenden daha uzun süre sürdürülmeyeceğini belirtti ve 2015 yılında en çok sığınmacı kabul eden ülkelerin İsveç, Almanya ve Danimarka olduğunu hatırlattı. Bu hafta yayımlanan resmi verilere göre 2015 yılında İsveç, 163 bin sığınmacı başvurusu kabul ederken, Danimarka 18 bin başvuru kabul etti. Ocak ayı içerisinde Johansson ve Stojberg’in halen devam eden olan göç akınını ve Schengen konularını görüşmek üzere Kopenhag’da tekrar bir araya gelmesi bekleniyor.