İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
28 ARALIK-10 OCAK 2016

TÜRKİYE-AB GÜNDEMİ

Geçtiğimiz hafta Türkiye-AB gündemindeki önemli haber başlıklarının detayları şu şekilde:

AB Bakanı Volkan Bozkır KKTC’ye Resmi Bir Ziyaret Gerçekleştirdi

AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır, 6 Ocak 2016 tarihinde, AB Bakanlığı görevine getirilmesinin ardından ilk yurt dışı ziyaretini KKTC’ye gerçekleştirdi. Ziyaret kapsamında, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, KKTC Meclis Başkanı Sibel Siber, KKTC Başbakanı Ömer Kalyoncu ve KKTC Dışişleri Bakanı Emine Çolak ile bir araya geldi.

Bakan Bozkır ziyaret sırasında yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununun çözümünde ileri bir aşamaya gelindiğini belirterek, Türkiye-AB ilişkilerinde yeni bir sayfanın açılmasıyla 2016 yılının hem KKTC hem de Türkiye için çok önemli gelişmelerin yaşanmasının beklendiği bir yıl olduğunu söyledi.  AB ile yoğun ilişki ve temasların olacağı bir yıla girildiğini ifade eden Bakan Bozkır, yaşanacak yoğun trafik öncesi KKTC’de üst düzey temaslarda bulunmanın önemine vurgu yaptı. Bozkır, Türkiye’nin geçmişte olduğu gibi gelecekte de KKTC’nin yanında olduğunun altını çizdi.

Bakan Bozkır, Girne Amerikan Üniversitesi’nde Türkiye, AB ve Kıbrıs konulu bir konferans vererek, üniversite senatosu tarafından verilen fahri doktora unvanı törenine katıldı.

Fransa Savunma Bakanı Jean Yves Le Drian Türkiye’yi Ziyaret Etti

Fransa Savunma Bakanı Jean Yves Le Drian, 4-5 Ocak 2015 tarihlerinde, bir dizi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaretinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile bir araya geldi.

Bakan Le Drian’in, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığı görüşmede, ikili ilişkiler başta olmak üzere yabancı terörist savaşçılar, Suriye ve Libya konularının masaya yatırıldığı açıklandı.

AB Bakanlığı Tarafından Eskişehir’de STK Toplantısı Düzenledi

AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır’ın katılımıyla, 7 Ocak 2016 tarihinde, “Türkiye’nin AB’ye Üyelik Süreci” başlıklı toplantı AB Bakanlığı tarafından Eskişehir’de gerçekleştirildi.

Eskişehir’de faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları, iş dünyası, yerel yönetim ve üniversitelerden temsilcilerin AB'ye üyelik süreci ile ilgili görüş ve önerilerini ilk elden sunma fırsatını buldukları toplantıda Bakan Bozkır, Türkiye-AB müzakere süreci hakkında değerlendirmelerde bulundu. Bakan Bozkır, Türkiye’nin önümüzdeki yıllarda AB sürecinin devamıyla çok önemli noktalara geleceğini belirtirken, AB standartlarına ulaşmak ve Türkiye’yi demokratik, ekonomik ve sosyal alanda hak ettiği seviyelerde görebilmek amacıyla büyük bir reform hamlesine gireceklerine söyledi. Toplantıda ayrıca, Erasmus+ Programı ve Türkiye-AB Mali İşbirliği Programı çerçevesinde sivil topluma yönelik mali destek ve hibe programlarına ilişkin AB Bakanlığı uzmanları tarafından sunumlar gerçekleştirildi.