İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
11-17 OCAK 2016

HAFTANIN HABERİ

Šefcovic Doğu Akdeniz’in Enerji Birliği Açısından Önemini Vurguladı

Avrupa Komisyonunun Enerji Birliğinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Maroš Šefcovic Enerji Birliği turu kapsamında 11-12 Ocak 2016 tarihlerinde ziyaret ettiği GKRY’de önemli açıklamalarda bulundu. Doğu Akdeniz’i AB’nin enerji güvenliği açısından son derece önemli gördüklerini belirten Šefcovic, AB’nin Kıbrıs sorununun çözüme kavuşturulması için elinden gelen desteği vereceğini açıkladı. 2016 yılının Kıbrıs sorununun çözümünde pozitif gelişmelerle başlaması temennisini ileten Šefcovic çözümün hem Kıbrıs hem de bölge için son derece olumlu sonuçlar doğuracağını hatırlattı.

Doğu Akdeniz’de oldukça önemli bir doğalgaz potansiyeli bulunduğunu belirten Šefcovic, öncelikle bu kaynakların büyüklüğünün anlaşılması ve bölge için en ekonomik kullanım yollarının belirlenmesi gerektiğini dile getirdi. Bunun yanında Şubat ayında Avrupa Komisyonunun LNG stratejisini sunacağını söyleyen Šefcovic bu kapsamda Akdeniz’in öneminin de vurgulanacağını ifade etti.

Ziyaretle ilgili olarak GKRY Enerji Bakanı Yiorgos Lakkotrypis ise basına açıklamasında, Šefcovic ile bölgedeki doğal gaz keşifleri ışığında beklentilerle ilgili gelişmeleri görüştüklerini belirtti. Bunun yanında Lakkotrypis Komisyon Başkan Yardımcısı’na üç GKRY projesinin AB Ortak Fayda Projeleri listesine dâhil edilmesi için yapılan başvuruda desteğinden dolayı teşekkür etti.