İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
18-24 OCAK 2016

AB GÜNDEMİ

 • AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, 19 Ocak 2016 tarihinde Schengen Anlaşması’na ve mülteci krizine yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Aralık 2015’te gerçekleştirilen AB Liderler Zirvesi’nin sonuçları hakkında AP’ye yönelik 2016 yılı için sunduğu mesajlarında Konsey Başkanı Tusk, iki ay içinde mülteci krizine çözüm bulunmaması ve üye ülkelerin sınır kontrollerinde ortak bir tutum içinde davranmaması halinde Schengen Anlaşması'nın tehlikeye girebileceğini açıkladı.

 • AB Dışişleri Bakanları, 18 Ocak 2016 tarihinde AB Dışişleri Konseyi Toplantısında bir araya geldi. Suriye ve bölgedeki durumu ele alan AB Dışişleri Bakanları, Suriye’de çözüm sürecine ilişkin yol haritasını kabul eden ve görüşmeler için bir takvim sunan 2554 sayılı BM Güvenlik Konseyi Kararı’na destek verdiklerini dile getirdiler.

  Suriye’ye ilişkin 4 Şubat 2016 tarihinde Londra’da toplanacak bağışçılar konferansı öncesinde AB’nin konuya ilişkin pozisyonunu gözden geçiren AB Dışişleri Bakanları, güven artırıcı önlemlerin önemine dikkat çektiler. Libya’da 17 Aralık 2015 tarihinde varılan siyasi uzlaşıya destek mesajı veren AB Dışişleri Bakanları, Devlet Başkanlığı Konseyi’nin oluşturulmasını memnuniyetle karşıladıklarını belirttiler. Orta Doğu Barış Sürecine ilişkin kararlar kabul eden AB Dışişleri Bakanları, Quartet’in taraflara güvenin yeniden tesisi yönünde önemli adımlar atmaları çağrısına verdikleri desteği yinelediler. AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Dışişleri Bakanlarına İran’ın nükleer programına ilişkin varılan anlaşmanın uygulanması konusunda bilgi verdi. Mogherini yaptığı açıklamada, AB Dışişleri Bakanlarının da nükleer anlaşmada uygulama safhasına geçilmesinin bölgenin güvenliği ve istikrarı açısından bir dönüm noktası olmanın yanında, AB ile İran arasında ikili işbirliği olanakları yarattığına dikkat çekti.

 • Avrupa Komisyonu 18 Ocak 2016 tarihinde Avrupa Mesleki Kartı sistemini (European Professional Card, EPC) lanse etti. Söz konusu girişim Tek Pazar’ın işleyişinin ve AB içinde çalışanların hareketliliğinin kolaylaştırılmasını öngörüyor.

  2013/55/EU sayılı AB Yönerge çerçevesinde yürütülen EPC, AB vatandaşlarının mesleki ve operasyonel becerilerinin tüm AB üye ülkelerinde eşit şartlarda tanınmasını içeriyor. Bu bağlamda bir AB vatandaşının diğer bir AB üye ülkede mesleki becerileri tanınabilecek. Hâlihazırda EPC’den sadece hemşireler, mühendisler, eczacılar, fizyoterapistler, emlakçılar ve dağ rehberlerinin faydalanması söz konusu. Ancak önümüzdeki dönemde EPC’nin daha fazla mesleği içermesi hedefleniyor.

  Çalışanlar, mesleki ve akademik tecrübelerini sıralayıp EPC’nin internet sayfasından sisteme doğrudan kayıt olabilecek. Yetkililer tarafından incelenen dosyalar, bir ay içinde cevaplanacak. Söz konusu dosyanın yurtdışında bir projeyi kapsaması durumunda ise cevap süresi üç aya kadar çıkabilecek. 

 • Kasım 2015’de sunulan ve Danimarka hükümeti tarafından göçmenlere yönelik yeni yasa teklifi (Aliens Act), 21 Ocak 2016 tarihinde Danimarka Parlamentosu tarafından onaylandı. Yasa ile göçmenlerin oturma izinleri, aile birleşimleri ve sığınmacı haklarına yönelik daha sıkı düzenlemelerin gündeme gelmesi bekleniyor.

  Konuya ilişkin Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından yapılan açıklamada yasanın korku unsurunu ve İslam karşıtı söylem ve uygulamaları körükleyebileceği uyarısı yapıldı. Liberal merkez-sağ Parti lideri olan Danimarka Başbakanı Lars Løkke Rasmussen ise yasa için, ülke tarihinde en fazla yanlış anlaşılmaya neden olan taslak yorumunu getirdi.

  1951 tarihli Cenevre Sözleşmesi’ni ilk imzalayan ülkelerden biri olan Danimarka’nın bu kararının, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, Birleşmiş Milletler Mülteci Sözleşmesi ve Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin standartlarına uymadığı belirtiliyor. Nitekim 12 Ocak 2016 tarihinde Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks, Danimarka’nın Göç, Entegrasyon ve Barınma Bakanı Inger Støjberg’e ilettiği mektupta, ülkenin sığınmacı ve göçmenlere yönelik yeni yasanın gerek AB gerekse uluslararası insan hakları sözleşmelerine ve standartlarına aykırı olduğunu belirtti ve yasanın tekrar gözden geçirilmesi talep etti. Muiznieks yazılı mesajında, aile birleşimi konusunda yapılması planlanan değişikliğin, özellikle Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin aile fertleri haklarına saygı gösterme kuralını düzenleyen 8’inci Maddesi’ne aykırı olduğunu belirtti.  

  Yasa kapsamında, sığınmacılar için kalıcı oturma izinlerini alabilme koşulları sıkılaşacak. Aile birleşimleri zorlaşacak ve Danimarka polisine, göçmenlerin parasına el koyma yetkisi verilecek.  

 • Portekiz’de yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde bağımsız aday Marcelo Rebero de Sousa ilk turda oyların yaklaşık yüzde 53’ünü alarak seçimin galibi oldu.

  1974 yılından bu yana üyesi ve kısa bir dönem lideri olduğu merkez sağ Sosyal Demokrat Parti (PSD) ile yine sağ görüşlü Demokratik Halk Partisi’nin (PP) desteğini alan Marcelo, ülke genelinde her bölgenin birincisi olarak çıktı.

  Seçime 9 milyon seçmenin yalnızca yaklaşık yüzde 48’i katılırken, Portekiz halkının son yıllarda yapılan siyasi seçimlere ilgisizliğinin devam ettiği görüldü.