İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
25-31 OCAK 2016

TÜRKİYE-AB GÜNDEMİ

Geçtiğimiz hafta Türkiye-AB ilişkilerinde öne çıkan haberler kısaca şu şekilde:

Mogherini ve Hahn Türkiye’ye Resmi Ziyaret Gerçekleştirdi

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve Avrupa Komisyonunu Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, 25-26 Ocak 2016 tarihlerinde Türkiye’ye resmi ziyarette bulundu. Ziyaret kapsamında Mogherini ve Hahn Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ayrıca AB yetkililerini aynı tarihte Avrupa Komisyonunun İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu Üyesi Christos Stylianides’i makamında ağırladı.     

25 Ocak 2016 tarihinde Ankara’da, AB Bakanı Bozkır, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve AB yetkililerinin katılımıyla Türkiye-AB Bakanlar Düzeyindeki Siyasi Diyalog Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda mülteci krizi, terörle mücadele, vize serbestisi ve uluslararası konuların ele alındığı açıklandı. 29 Kasım 2015 tarihli Türkiye-AB Zirvesi’nin ardından Türkiye’nin üyelik müzakerelerinin kapsamlı bir şekilde ele alındığı toplantıda, 29 Kasım Zirvesi’nin ilişkilere olumlu yansımaları olduğu ve bu sürecin devam ettirilmesi gerektiği mesajı verildi. İkinci bir Türkiye-AB Zirvesi için de çalışmaların başlatıldığı aktarıldı. 

25 Ocak 2016 tarihli ortak basın toplantısında Yüksek Temsilci Mogherini, artık bölgesel, küresel ve yerel düzeydeki politikalara ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Türkiye’nin bu konudaki kilit önemine işaret eden Mogherini, Türkiye’nin sadece AB üyelik müzakereleri yürüten bir ülke değil, aynı zamanda AB’nin bölgesel ve küresel bir ortağı olduğunun altını çizdi. Mogherini, özellikle mülteci sorununda AB’ye ve mülteci akının yönetimi için Türkiye’ye önemli görevlerin düştüğünü hatırlattı.

Toplantıda Suriye dışında Libya ve Irak’taki durumun da ele alındığını belirten Mogherini, iki taraflı ekonomik ilişkiler, ekonomik diyaloğun geliştirilmesi, enerji alanında mevcut işbirliği gibi konularının değerlendirmeye alındığını aktardı. Türkiye’nin Güney Doğusu’ndaki durumun endişe verici olduğunu belirten Mogherini, AB’nin konunun takipçisi olacağını açıkladı.

AB ile üyelik müzakerelerinde hukukun üstünlüğü, demokrasi, ifade özgürlüğü ve yargı bağımsızlığının önemini bir kez daha tekrarlayan Mogherini, Kıbrıs sorununda ise her iki tarafın BM nezdindeki görüşmelere yönelik olumlu tavrının devam etmesi gerektiğini belirtti.

Avrupa Komisyonu tarafından yayımlanan 25 Ocak tarihli ortak bildiride de Türkiye’de bulunan Suriyeli mültecilerin sosyo-ekonomik koşullarının iyileştirilmesine yönelik çalışmalar olumlu karşılandığı açıklandı. AB ve Türkiye tarafından özellikle mülteci akınının kontrolü üzerinde koordinasyonu sağlayacak bir sistemin ve Türk Sahil Güvenliği’nin kapasitesinin artırılmasının önemi üzerinde durulduğu belirtildi.

Ortak bildiride enerji alanının AB-Türkiye ilişkilerinde önemli bir başlığı oluşturduğu vurgulandı. Türkiye’nin, AB’nin enerji güvenliği için son derece önemli olduğu tekrarlandı ve 28-29 Ocak 2016 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek Türkiye-AB Yüksek Düzeyli Enerji Diyaloğu İkinci Toplantısı’nın enerji alanındaki ortak çalışmaları için önemli olduğu hatırlatıldı. Ayrıca Yüksek Düzey Ekonomi Diyaloğu’nun ilk toplantısının Nisan 2016’da gerçekleştirileceği hatırlatıldı.

Ortak bildiride her iki tarafın, AB-Türkiye arasında Gümrük Birliği’nin revizyon sürecinin 2016 yılı sonunda tamamlanması temennisinde bulunduğu, terörle mücadele alanında, AB’nin terör örgütleri listesinde bulunan PKK’nin Avrupa’da bulunan varlıklarına karşı durulduğu mesajı yinelendi. Toplantıda ayrıca önümüzdeki altı aya yönelik bir çalışma planının karara bağlandığı açıklandı.  

25 Ocak’ta Avrupa Komisyonu tarafından yayımlanan ortak bildiriye buradan ulaşılabilir.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun Avrupa Konseyi Ziyareti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Başkanı’nı yeni görevinde tebrik etmek ve Konsey yetkilileriyle temaslarda bulunmak amacıyla 25-26 Ocak 2016 tarihlerinde Strazburg’a resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaret çerçevesinde Dışişleri Bakanı Cavuşoğlu, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjørn Jagland ile bir araya geldi.

Görüşmelerde Türkiye-AB arasında işbirliğinin yanı sıra mülteci krizi, terörle mücadele ve Avrupa’da aşırıcılık gibi konuların ele alındığı aktarıldı. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Jagland ile yapılan görüşmelerde bölgesel konuların ve Türkiye-AB ilişkilerinin yeniden canlandırılması konularını ele aldıklarını belirtti.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ayrıca ziyareti kapsamında Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Başkanı Pedro Agramunt’u yeni görevi için tebrik etti. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Denetim Komitesi Eş Raportörleri ile de görüşme gerçekleştirdi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun Macaristan Ziyareti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 27-28 Ocak 2016 tarihleri arasında Macaristan’a resmi bir ziyarette bulundu. Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto’nun daveti üzerine ülke ziyareti gerçekleştiren Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ziyaret kapsamında ülkenin Ulusal Meclis Başkanı Laszlo Köver ve Başbakan Viktor Orban tarafından kabul edildi. Görüşmeler kapsamında ikili ilişkiler ve bölgesel konuların ele alındığı açıklandı.

AB Bakanı Volkan Bozkır’ın İtalya Ziyareti

AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır 28-30 Ocak 2016 tarihleri arasında İtalya’nın başkenti Roma’ya resmi ziyarette bulundu. Ziyareti kapsamında, İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni ve AB İşlerinden Sorumlu Devlet Sekreteri Sandro Gozi ve ardından iş adamları ve akademisyenlerle bir araya geldi. Görüşmelerde ikili ilişkiler, terörle mücadele, mülteci krizi ve Türkiye’nin AB ile yürüttüğü üyelik müzakereleri ele alındı.

Bakan Bozkır, gündeme alınan konulara ilişkin İtalyan Senatosunun Dışişleri Komisyonu ve AB Politikaları Komisyonu, İtalya Temsilciler Meclisi’nin Dışişleri Komisyonu ve AB Komisyonu Başkan ve Üyeleri ile de bir araya geldi.

Türkiye’nin AB’ye Üyelik Süreci Konulu Sivil Toplumla Diyalog Toplantısı

AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır’ın katılımıyla 26 Ocak 2016 tarihinde Ankara’da “Türkiye’nin AB’ye Üyelik Süreci” konulu sivil toplumla diyalog toplantısı düzenlendi. Toplantıda sivil toplum kuruluşları, yerel yönetimler, iş dünyası kuruluşları ve üniversitelerin temsilcileri yer aldı. AB Bakanlığı tarafından şimdiye kadar 8 adet sivil toplumla diyalog toplantısı düzenlendi ve bu toplantılara 16 binden fazla sivil toplum kuruluşu temsilcisinin katıldığı açıklandı.