İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-7 ŞUBAT 2016

HAFTANIN HABERİ

AB Bilgi Merkezleri Ağı'nın Desteklenmesi Projesi Yeni Dönem Açılışı Yapıldı

AB Bilgi Merkezleri Ağı'nın Desteklenmesi Projesi’nin yeni dönem açılış toplantısı, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halim Mete, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Hansjörg Haber ve AB Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Rauf Engin Soysal’ın katılımıyla 2 Şubat 2016 tarihinde Ankara’da gerçekleştirildi.

Etkinliğe basın mensupları, AB büyükelçileri, STK ve düşünce kuruluşlarının yanı sıra 20 ilde AB Bilgi Merkezleri’ne ev sahipliği yapan Ticaret ve Sanayi Odaları, Ticaret Borsası, İktisadi Kalkınma Vakfı ve ESİAD temsilcileri katıldı.

50 yıllık birikimiyle İKV, AB Bilgi Merkezleri Ağı’nın Desteklenmesi Projesi çerçevesinde açılışı yapılan yeni dönemde İstanbul AB Bilgi Merkezi oldu.

1996 yılından bugüne Türkiye’de hizmet veren AB Bilgi Merkezleri Ağı, AB’nin Türkiye’deki yerel ve bölgesel iletişim faaliyetlerinin merkezinde yer alıyor. Bilgi Ağı, yerelde bilgi ihtiyacını karşılayıp konferans, toplantı, sergi, konser gibi kültürel etkinlikler ve iletişim odaklı etkinlikler düzenleyerek 20 ilde faaliyet gösteriyor. İstanbul AB Bilgi Merkezi ile bilgimerkezi@ikv.org.tr adresinden iletişime geçebilir ve faaliyetlerini İKV web sitesinden (www.ikv.org.tr) izleyebilirsiniz.

İKV’ye Yeni Görev: İstanbul AB Bilgi Merkezi

AB Dökümantasyon Merkezi’ni bünyesinde bulunduran İKV, AB Bilgi Merkezleri Ağı’nın Desteklenmesi Projesi’nin İstanbul ayağında önemli bir görev alarak, 2016 yılında İstanbul AB Bilgi Merkezi faaliyetlerini üstlenecek. Geçtiğimiz Kasım ayında 50’nci yılını kutlayan İKV, AB Bilgi Merkezi faaliyetleri kapsamında, çeşitli iletişim projelerinin yanı sıra, kamuoyuna ve iş dünyasına yönelik olarak konferans, toplantı, sergi ve konserler gibi kültürel ve bilgilendirici faaliyetler düzenleyecek.

TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halim Mete, AB Bilgi Merkezleri Ağı’nın Desteklenmesi Projesi’nin açılış toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin AB ile ilişkilerinin ileri bir bütünleşmeyi öngördüğünü ifade etti. İlişkilerin özellikle, 29 Kasım 2015 tarihinde gerçekleşen Türkiye-AB Zirvesi ile daha kapsamlı hale geldiğini vurgulayan Mete, son dönemde bölgede yaşanan gelişmelerin, ilişkilerin küresel istikrar için ne kadar önemli olduğunu açık bir şekilde gösterdiğini ifade etti. Türkiye’nin AB üyelik sürecinin hızlanmasının büyük önem taşıdığına dikkat çeken Mete, ilişkilerin kapsamının genişlemesinden ve içeriğinin derinleşmesinden mutluluk duyduklarını ifade etti.

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Hansjörg Haber, Türkiye’nin 2,5 milyon sığınmacıya ev sahipliği yaptığını belirterek, Türkiye’nin gösterdiği cömertliği memnuniyetle karşıladığını açıkladı. Büyükelçi Haber, 2016 yılının ekim ayına kadar vize serbestisi için verilen taahhütlerin yerine getirilmesi gerektiğini belirterek, vize serbestisi için standartların ve kriterlerin düzgün uygulanmasıyla başarılı olunacağının altını çizdi.

AB Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Rauf Engin Soysal ise konuşmasında terörle mücadelenin, Türkiye ve AB’nin ortak gündemi olduğunu ve insanları ötekileştiren bütün uygulamalara birlikte karşı durulması gerektiğini kaydetti. Büyükelçi Soysal, terörün kim tarafından, hangi gerekçeyle yapılırsa yapılsın bir insanlık suçu olduğunun herkesçe kabul edilmesi gerektiğini belirtti.