İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-7 ŞUBAT 2016

TÜRKİYE-AB GÜNDEMİ

Geçtiğimiz hafta Türkiye-AB gündeminde öne çıkan haberler şu şekilde:

AB’den Türkiye’ye Sağlanacak 3 Milyar Avro İçin Resmi Onay

3 Şubat 2016 tarihinde Avrupa Komisyonu tarafından yapılan açıklamaya göre, Türkiye’de bulunan Suriyeli mültecilerin geçici korunması ve temel ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik olarak Türkiye’ye sağlanacak 3 milyar avroluk yardım fonuna (The Refugee Facility for Turkey) AB’nin 28 üye ülkesi tarafından resmi onay verildi.

Bilindiği gibi, Avrupa Komisyonu tarafından yardım fonuna yönelik öneri 24 Kasım 2015 tarihinde üye ülkelere sunulmuştu. Yardım fonu, AB ve AB’nin 28 üye ülkesi arasında sağlanacak koordinasyonlu bir çalışmayı öngörüyor. Öte yandan, Türkiye’ye aktarılacak 3 milyar avronun, tamamen AB bütçesinden karşılanmasını talep eden İtalya’nın bu talebinden vazgeçtiği de açıklandı. 24 Kasım tarihli öneride Avrupa Komisyonu tarafından 500 milyon, üye ülkelerden ise toplamda 2,5 milyar avroluk bir fonun sağlanması öngörülmekteydi. 3 Şubat’ta alınan karar ile Avrupa Komisyonunun katkısının 1 milyar avroya çıkarıldığı açıklandı. Böylelikle üye ülkelerden sağlanacak fon miktarı 2 milyar avro olacak.

Avrupa Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans yaptığı açıklamada, yardımın doğrudan Türkiye’de bulunan Suriyeli mültecilerin özellikle eğitim ve sağlık ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik gönderileceğini belirtti. Timmermans, Türkiye tarafından hâlihazırda Suriyeli mültecilere yönelik iş imkânlarının sağlanmasına ve genel olarak mülteci akınının azaltılmasına ilişkin alınan kararları memnuniyetle karşıladığını ifade etti. 3 milyar avroya verilen resmi onay ile iki taraf arasındaki Ortak Eylem Planı’nın uygulanmasında önemli adım atılacağını aktaran Timmermans, böylelikle AB’ye düzensiz göçmen akınının önlenmesine katkı sağlanacağını vurguladı.  

Avrupa Komisyonunun Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn ise Türkiye’nin dünyanın en fazla mülteci barındıran ülkesi olduğunu hatırlatarak, AB’ye düzensiz göçün önlenmesindeki önemine vurgu yaptı. 

2 milyar avronun AB üye ülkelerindeki dağılımına bakıldığında, Almanya 427,5 milyon, İngiltere 327,6 milyon, Fransa 309,2 milyon ve İtalya 224,9 milyon ile en fazla fon gönderecek üye ülkelerin başında yer alıyor. 

Tüm üye ülkelerden sağlanacak fon miktarlarının yer aldığı İKV basın açıklamasına buradan, Türkiye’ye sağlanacak 3 milyar avro tutarındaki yardımın onaylanmasına ilişkin 3 Şubat 2016 tarihli resmi belgeye buradan ulaşılabilir. 

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Gymnich Toplantısı’na katıldı

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ve Komisyon Başkan Yardımcısı Federica Mogherini ve Hollanda’nın Dışişleri Bakanı Bert Koenders’in daveti üzerine, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuloğlu, 5-6 Şubat tarihlerinde Amsterdam’da gerçekleşen Gayri Resmi Dışişleri Konseyi Toplantısı’na (Gymnich) katıldı. Hollanda’nın AB Konseyi Dönem Başkanlığı nezdinde düzenlenen ve AB üye ülkelerin ve AB’ye aday ülkelerin dışişleri bakanlarının katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda mülteci sorunu ve göç konuları ele alındı. Oturum başkanlığını Yüksek Temsilci Mogherini’nin yürüttüğü toplantının ikinci gününde ise mülteci krizinin çözümünde başta Türkiye ve Batı Balkan ülkeleri ile yapılan ortak çalışmaların ele alındığı açıklandı. Gymnich Toplantısı kapsamında AB üye ülkelerinin savunma bakanlarıyla ayrıca ortak bir toplantı düzenlendi. 

AB Bakanı Bozkır’ın Paris ve Brüksel Ziyaretleri

AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır, 3-5 Şubat 2016 tarihlerinde Paris ve Brüksel’de resmi temaslarda bulundu. Ziyaretlerde AB Bakanı Bozkır ve her iki ülkenin yetkili makamları arasında Türkiye-AB ilişkileri, mülteci krizi ve terörle mücadele konuları ele alındı.

Ziyaretinin ilk durağı olan Paris’teki görüşmelerde AB Bakanı Bozkır, Fransa’nın AB İşlerinden Sorumlu Devlet Sekreteri Harlem Désir ile bir araya geldi. Fransa Senatosu ve Millet Meclisinin AB Komisyon Başkanı ve üyeleri ile görüşen Bozkır, Meclis üyelerine Türkiye’nin katılım müzakereleri ve Türkiye-AB ilişkileri hakkında bilgi verdi. Görüşmelerin ardından AB Bakanı Bozkır, Paris Büyükelçiliğinin düzenlediği ve Devlet Sekreteri Désir ile Fransız iş adamlarının hazır bulunduğu akşam yemeğine katıldı.

4-5 Şubat tarihlerinde Brüksel’de resmi ziyaretler gerçekleştiren AB Bakanı Bozkır, Avrupa Komisyonunun Avro ve Sosyal Diyalogdan Sorumlu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis veUluslararası İşbirliği ve Kalkınmadan Sorumlu Üyesi Neven Mimica ile bir araya geldi. Görüşmelerde Türkiye-AB ilişkileri ve mülteci sorunu ele alındı. Avrupalı Türk Demokratlar Birliği tarafından düzenlenen toplantıda Belçika’da yaşayan vatandaşlarla bir araya gelen AB Bakanı Bozkır, ayrıca Brüksel ziyareti kapsamında Brüksel Uluslararası Turizm Fuarı’nda Türk stantlarını ziyaret etti.