İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
8-14 ŞUBAT 2016

HAFTANIN HABERİ

Almanya Başbakanı Merkel’in Türkiye Ziyareti

Almanya Başbakanı Angela Merkel 8 Şubat 2016 tarihinde Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyaretinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ile bir araya geldi. Ziyarette Suriyeli mülteciler konusu ele alındı. İki başbakanın görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Başbakan Davutoğlu son dönemde Türkiye ve Almanya arasında gerçekleşen üst düzey görüşmelere dikkat çekerek, ikili ilişkilerde Hükümetlerarası İstişare Mekanizması’nı hayata geçirdiklerini vurguladı.

Bölgedeki gelişmeler ve yaşanan mülteci sorununun Türkiye ve Avrupa’yı birlikte etkilediğini dile getiren Başbakan Davutoğlu bu durumun yakın istişareyi zorunlu kıldığını belirtti. Türkiye'nin güney sınırlarına yakın bölgede 30 bine yakın Suriyelinin biriktiğini söyleyen Davutoğlu, Türkiye’nin Suriyelilerin ihtiyaçlarını karşılamak için gerekeni yapacağını, ancak Türkiye’den mülteci meselesini tek başına üstlenmesini beklenemeyeceğini açıkladı. Başbakan Davutoğlu ayrıca mülteci sorununun sadece Türkiye'nin meselesi olmadığını, Avrupa'nın ve dünyanın meselesi olduğunu her zeminde dile getiren Almanya Başbakanı Merkel'e duyarlılığı ve bu külfeti paylaşma konusunda gösterdiği siyasi irade dolayısıyla teşekkür etti. 

Başbakan Davutoğlu 11 Şubat 2016 tarihinde düzenlenecek NATO Savunma Bakanları toplantısında NATO’nun izleme ve gözetleme mekanizmalarının sınırda ve Ege Denizi’nde etkin bir şekilde kullanılması hususunun Türkiye ve Almanya tarafından gündeme getirileceğini açıkladı.

AB tarafından Türkiye’ye Suriyeli mülteciler konusunda verilecek 3 milyar avroluk fonla ilgili olarak önümüzdeki hafta Türkiye’nin gençlerin eğitimi ve sağlık tesisleri konusunda geliştirdiği projelerini sunacağını belirten Başbakan Davutoğlu, Göç İdaresi Genel Müdürü’nün Yunanistan'ı ziyaret ederek Türkiye ile Yunanistan arasında yürürlükte olan Geri Kabul Anlaşması çerçevesinde atılacak adımların ele alınacağını ifade etti.

Almanya Başbakanı Merkel ise mevkidaşı ile Türkiye ve Yunanistan arasındaki yasa dışı göç eylem planını ele aldıklarını, bu kapsamda yasa dışı sınır geçişleri ve insan kaçakçılığı konularında Türk ve Avrupalı emniyet güçlerinin işbirliği yapacağının altını çizdi. 

Merkel, AB-Türkiye Eylem Planı çerçevesinde Suriyeliler için kullanılmak üzere Türkiye’ye 3 milyar avro ödeme yapılacağını hatırlatarak, önümüzdeki günlerde Brüksel’de ilk projelerin değerlendirileceğini söyledi.

Başbakan Davutoğlu ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in görüşmede üzerinde uzlaştıkları 10 madde şu şekilde açıklandı:

1- Rusya'ya karşı diplomatik inisiyatif (Suriye'de sivil halka karşı saldırıların durması için) kullanılması;

2- AFAD ile ortak çalışma yapılması, Türk ve Alman yardım kuruluşlarının sınırda birlikte hareket etmesi;

3- Alman polisiyle ortak çalışma yürütülmesi;

4- İnsan kaçakçılığına ilişkin bilgi ağı oluşturulması;

5-AB'nin dış sınırların kontrolü ve güvenliğinden sorumlu ajansı Frontex'in daha etkin çalışması için çaba sarf edilmesi;

6-Mültecilerin yasadışı göçü konusunda NATO’nun göreve çağrılması;

7-Suriyeli olmayan mültecilerin geçişinin engellenmesi ve ülkelerine geri dönmelerinin sağlanması;

8- 3 milyar avroluk fon kapsamında hayata geçirilecek projelerin Brüksel'e iletilmesi;

9- Sahil güvenlik ekibinin işbirliği yapması;

10- Göç İdaresi  Genel Müdürlüğü’nün Yunanistan'da muhataplarla görüşmesi.