İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
8-14 ŞUBAT 2016

TÜRKİYE-AB GÜNDEMİ

Geçtiğimiz hafta Türkiye-AB gündeminde öne çıkan haberler şu şekilde:

AB tarafından Ortak Eylem Planı’na İlişkin Rapor Yayımlandı

10 Şubat 2016 tarihinde Avrupa Komisyonu tarafından AB-Türkiye Ortak Eylem Planı’nın uygulanmasına ilişkin bir rapor yayımlandı. Raporda, Türkiye üzerinden AB’ye düzensiz göçün giderek azaldığı belirtilirken, AB ve Türkiye’nin mülteci krizi yönetiminde uygulamaları gereken yükümlülükler değerlendirmeye alındı.

Raporda, AB tarafının en kısa sürede Eylem Planı’na yönelik gerekli prosedürleri tamamlayacağı açıklanırken, Türkiye tarafının alması gereken önlemler belirtildi. Yunanistan ile geri kabul anlaşmasının Türkiye tarafından uygulanmasında daha iyi konuma geçilmesi gerektiğinin vurgulandığı raporda, 1 Haziran 2016 tarihi itibarıyla üçüncü ülke vatandaşlarına uygulamaya hazır hale gelmesi gerektiği vurgusu yapılıyor. Türkiye’nin yapması gereken diğer çalışmaların Sahil Güvenlik Komutanlığının yakalama kapasitesinin artırılması, kaçakçılık ile mücadelenin etkinliğinin sağlanması ve AB üye ülkeleri ile işbirliğinin güçlendirilmesi olduğu belirtiliyor.    

8 Ocak 2016 tarihi itibarıyla Türkiye’ye gelen Suriyelilere vize uygulanmasının, diğer bölge ülkelerden Türkiye’ye yönelik göçü azalttığı vurgusu yapılıyor. Aynı şekilde 15 Ocak 2016 tarihli ve Suriyeli mültecilerin iş gücü piyasasına uyumunu amaçlayan kurallar, raporda olumlu çalışmalar arasında sıralanıyor. 

Raporda açıklanan verilere göre, Ekim 2015’ten bu yana AB’ye düzensiz göçün azaldığı belirtiliyor. Verilerde, Türkiye’den Yunanistan’a ortalama günlük girişi sayısının Ekim ayında yaklaşık 7 bine yaklaşmış olduğu ve Aralık ayında bu sayının 3 bin 575’e, Ocak ayında ise 2 bin 186’ya düştüğü açıklanıyor.  

Avrupa Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’nin AB’ye düzensiz göçün önlenmesi konusunda aldığı tedbirleri ve Suriyeli mültecilere Türkiye’de iş imkânının sunulmasını memnuniyetle karşıladığını belirtti. Timmermans, bu ilerlemenin devamı için AB olarak Türkiye ile birlikte hareket edileceğini vurguladı. Avrupa Komisyonunun Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn ise geçtiğimiz hafta AB ve üye ülkeleri tarafından Türkiye’ye yönelik 3 milyar avroluk yardım fonunun onaylanmasıyla birlikte en kısa zamanda Türkiye’ye bu fonun aktarılması için gerekli prosedürlerin tamamlanacağını ifade etti. Raporda bu sürece yönelik ilk Yönlendirme Toplantısı’nın 17 Şubat 2016 tarihinde yapılacağı bilgisi verildi. Öncelikli projelerin eğitim, insani yardım, işgücü piyasasına uyum, sağlık, sosyal içerme ve altyapı alanlarında yapılacağı hatırlatıldı.

10 Şubat 2016 tarihli Komisyon raporuna buradan ulaşılabilir.

Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu'nun Hollanda Temasları

Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ve beraberindeki heyet, 10 Şubat 2016 tarihinde Hollanda’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyarette Başbakan Davutoğlu’na Başbakan Yardımcıları Yalçın Akdoğan, Lütfi Elvan, Bakanı Efkan Ala ile AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır eşlik etti. Ziyaret kapsamında Lahey’de Yatırımcılar Forumu’na katılan Başbabakan Davutoğlu, Hollandalı iş adamlarına Türkiye’deki yatırım imkânlarını anlattı. Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile de bir araya gelen Başbakan Davutoğlu, görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında  Türkiye'nin AB sürecinde kat ettiği mesafeyi değerlendirdiklerini ifade ederken, bölgesel sorunlar bağlamında Suriyeli sığınmacılar konusunu da ele aldıklarını aktardı. BM Güvenlik Konseyi dâhil Suriye’deki krizin çözümü için adım atmayan bazı çevrelerin hala olduğunu vurgulayan Başbakan Davutoğlu, Türkiye’ye dönüp sınırlarını açın telkinde bulunanların da ikiyüzlü bir davranış içerisinde olduklarının altını çizdi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Macaristan’ı Ziyaret Etti

8-9 Şubat 2016 tarihlerinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Macaristan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Sziijarto’nun daveti üzerine gerçekleştirdiği ziyareti kapsamında ülkenin Ulusal Meclis Başkanı Laszlo Köver ve Başbakan Viktor Orban tarafından kabul edildi. Görüşmelerde bölgesel konuların yanı sıra Türkiye-AB ilişkileri ele alındı.

AB Bakanı Bozkır’ın Romanya Ziyareti

AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır 11-12 Şubat 2016 tarihlerinde Romanya’nın başkenti Bükreş’e resmi ziyarette bulundu. Bakan Bozkır, Romanya Parlamentosu Başkanı Valeriu Stefan Zgonea ve Romanya Başbakanı Dacian Ciolos tarafından kabul edilirken, ziyareti kapsamında ülkenin Dışişleri Bakanı Lazar Comanescu, Senato Başkanı Calin Popescu Tariceanu ve AB İşlerinden Sorumlu Devlet Sekreteri George Ciamba ile bir araya geldi. Görüşmelerde Türkiye’nin AB ile yürütülen üyelik müzakereleri, bölgesel kriz konuları, terörle mücadele ve mülteci krizi ele alındığı açıklandı. Romanya’da Türk iş adamlarıyla da görüşmeler gerçekleştiren Bakan Bozkır, ikili ilişkiler konusunda iş adamlarından bilgiler aldı.

2016-2017 Dönemi Jean Monnet Burs Programı İçin Başvurular Başladı

AB Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Jean Monnet Burs Programı’nın 2016-2017 dönemine ilişkin başvuruların başladığı duyuruldu. 4 Şubat 2016 tarihinde başlayan başvurular 4 Nisan 2016 tarihine ve saat 17:00’a kadar sürecek. Başvuruların Merkezi Finans ve İhale Birimi'nin adresine postalanması gerekiyor.

Ayrıntılı bilgiye buradan ulaşılabilir.