İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
29 ŞUBAT-6 MART 2016

TÜRKİYE-AB GÜNDEMİ

Geçtiğimiz hafta Türkiye-AB gündeminde öne çıkan haberler şu şekilde:

AB Konseyi Başkanı Tusk’ın Türkiye Ziyareti

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk mülteci krizini görüşmek üzere 3-4 Mart 2016 tarihlerinde Türkiye’yi ziyaret etti.

3 Mart 2016 tarihinde Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ile bir araya gelen Tusk, görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, Türkiye ziyaretinin atacakları adımları planlamak açısından önemli olduğunu ifade etti. AB'ye yönelen yasa dışı göç akınını ve kaçak yollardan gelen göçmen sayısını mümkün olduğunca azaltılması gerektiğini ancak bunun için herhangi bir sayı üzerinde anlaşılmadığını belirten Tusk, mülteci  krizine karşı işbirliğinin önemine dikkati çekti.

Başbakan Davutoğlu da Tusk ile görüşmesinde Suriye’deki gelişmeler ve mülteciler sorununun Türkiye-AB üzerinde oluşturduğu baskı ve çözüm yollarını ortak bir mesele olarak ele aldıklarını ifade etti. Ancak bunun bedelinin Türkiye ve AB’nin ödediğini ifade eden Davutoğlu, Türkiye’de 2,7 milyon Suriyeli bulunduğunu ve Avrupa’ya da yüz binlerce insan geçebilmek için büyük çaba içinde olduğunu belirtildi.

İnsan kaçakçılığının her türünün insanlık suçu olduğuna inandıklarını ve bu konuda AB ile aynı perspektifte çalıştıklarını belirten Davutoğlu, ortak eylem planında belirlenen adımların görüşmelerde ele alındığını aktardı.

Türkiye'nin, Suriye'de kalıcı istikrarın sağlanması ve bu yolla mülteci sorununun çözülmesi için AB ile her türlü inisiyatifi gerçekleştirmeye hazır olduğunu vurgulayan Davutoğlu, uluslararası toplum temsilcilerine, Suriye'deki insani trajedinin durması yönünde açık tavır gösterme çağrısında bulundu.

AB üyeliğinin Türkiye için her zaman stratejik bir hedef olduğuna işaret eden Davutoğlu, uluslararası şartlardan bağımsız olarak, şartlar ne yönde seyrederse seyretsin, Türkiye'nin AB oryantasyonu ve AB hedefinde herhangi bir sapma olmayacağının altını çizdi.

Başbakan Davutoğlu ile görüşen Tusk daha sonra İstanbul’a geçerek 4 Mart 2016 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü.  Görüşmede Avrupa'ya yönelen göçmen akınını durdurabilmek için Türkiye'nin ve AB'nin karşılıklı atacağı adımlar ve iş birliği alanları değerlendirildi. Bunun yanında 7 Mart 2016 tarihinde değerlendirildi. AB-Türkiye Zirvesi’nde ele alınması öngörülen konular değerlendirildi.   

Sivil Toplum Diyaloğunun Geliştirilmesi IV Projesi Açılış Etkinliği Gerçekleştirildi

AB Bakanlığı tarafından AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır’ın katılımıyla 29 Şubat 2016 tarihinde  “AB ve Türkiye arasında Sivil Toplum Diyaloğunun Geliştirilmesi IV Projesi Açılış Etkinliği" gerçekleştirildi.

Toplantıda, Merkezi Finans ve İhale Birimi Başkan Vekili Emine Döğer ve AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Hansjörg Haber’in konuşmalarının ardından katılımcılara seslenen Bakan Bozkır sivil toplumun Türkiye’nin AB sürecindeki önemine ilişkin görüşlerini dile getirerek, hibe faydalanıcılarına başarılı bir uygulama dönemi diledi.