İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
14-20 MART 2016

AB GÜNDEMİ

  • Avrupa Komisyonu, 15 Mart 2016 tarihinde Suriye krizine yönelik olarak 445 milyon avro değerinde insani yardımda bulunacağını açıkladı. Bu yardım ile ülke içerisinde ve komşu ülkeler olan Türkiye, Lübnan ve Ürdün’de sığınmacı olarak bulunan ve yardıma muhtaç Suriyelilere destek olunması amaçlanıyor. Söz konusu yardımın, AB ve üye ülkeler tarafından vaat edilen 3 milyar avroluk bütçenin bir parçası olduğu belirtildi.

    Yardımların ayrıca BM’nin yanı sıra birçok uluslararası kuruluşlar ve uluslararası sivil toplum temsilcileri kanalıyla ulaştırılacağı açıklandı. Bu fonların özellikle gıda yardımı, su, sağlık hizmetleri ve hijyenin yanı sıra eğitim alanlarında kullanılacağı belirtildi. Yardım miktarları ise 140 milyon avro Suriye’ye, 87 milyon avro Lübnan’a, 53 milyon avro Ürdün’e ve 165 milyon avronun Türkiye’ye aktarılması sağlanacak. 

  • AB Konseyi, AB sınırları içindeki mültecilere yönelik olarak kullanılmak üzere 700 milyon avroluk insani yardım mekanizmasına ilişkin Yönergeyi 15 Mart 2016 tarihinde onayladı. EURO ECHO adı verilen ve üç yıllığına tahsis edilen mekanizma kapsamında, 300 milyon avroluk ilk yardım dilimi Yunanistan’da bulunan 35 bin mülteci için verilecek. Genel İşler Konseyi’nde Konsey tarafından onaylanan mekanizmaya ilişkin olarak açıklama yapan Hollanda Dışişleri Bakanı Bert Koenders, Birliğin mülteci krizi ile mücadele ettiği bu dönemde Yunanistan’a destek olmak için söz konusu mekanizmayı kabul ettiklerini belirtti. Yeni mekanizma kapsamında sağlanacak insani yardım, insan yaşamını ve onurunu korumak için yemek, barınma, su, ilaç ve diğer temel ihtiyaçları karşılamaya yönelik olarak hazırlandı.