İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
21-27 MART 2016

TÜRKİYE-AB GÜNDEMİ

Geçtiğimiz hafta Türkiye-AB gündeminde öne çıkan haberler şu şekilde:

Komisyon, Türkiye ile Gerçekleşen Anlaşma Kapsamında 54 Bin Suriyeli Mültecinin Yeniden Yerleştirilmesini Sağlamak İçin Harekete Geçti

16 Mart 2016 tarihinde, Avrupa Komisyonu, mülteci kriziyle başa çıkabilmek için Türkiye ile yapılan anlaşma kapsamında, “bire-bir” yeniden yerleştirme maddesine göre Türkiye’den belli sayıda mültecinin AB üyesi ülkelere yerleştirilmesi için hazırlıklara başladı. Bu kapsamda Komisyon, Türkiye’den gelecek 54 bin Suriyeli mültecinin yerleştirilmesi için gereken taslağı hazırlamaya başladığını duyurdu.

“Bire-bir” prensibin temel çerçevesini, Türkiye’ye Yunan adalarından alınan her bir mülteci için AB üye ülkelerinin birer mülteciyi kabul etmesi oluşturuyor ve bu çerçeve ile Akdeniz’de yasal olmayan ve düzensiz göçün azaltılması amaçlanıyor. Ayrıca, taslağın Temmuz 2015 tarihinde kabul edilen ve 22 bin 504 kişinin yeniden yerleştirilmesini içeren planı da kapsaması öngörülüyor.

AB Bakanı Bozkır Finlandiya’ya Resmi Bir Ziyaret Gerçekleştirdi

23-24 Mart 2016 tarihlerinde, AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır, Finlandiya’nın başkenti Helsinki’ye resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaret kapsamında, Finlandiya Dışişleri Bakanı Timo Soini ile bir araya gelen Bakan Bozkır, Bakan Soini ile ortak bir basın toplantısı düzenledi. Görüşmede özellikle göçmenlerle ilgili AB ile kurulan ortaklık, Suriye krizi, Kıbrıs gündemi ve uluslararası terör konularının ele alındığını belirten Bakan Bozkır, Türkiye-AB arasında yürütülen müzakerelerin derinlemesine masaya yatırıldığını kaydetti.

Helsinki’de ziyareti kapsamında AB İşlerinden Sorumlu Devlet Sekreteri Kare Halonen ve Finlandiya Parlamentosu üyeleriyle de bir araya gelen Bakan Bozkır,  Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) üyeleriyle görüştü.