İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
21-27 MART 2016

AB GÜNDEMİ

  • Mortgage Kredilerine İlişkin Yönerge 21 Mart 2016 tarihinde yürürlüğe girdi. 4 Şubat 2014 tarihinde kabul edilen söz konusu yönerge ile tüketicinin korunmasını geliştirmek amacıyla kreditörleri AB genelinde sorumlu davranmaya yönlendiren kurallar getiriliyor. Mortgage kurallarının iyileştirilmesi mortgage piyasasında güvenin artırılması ve tüketicilerin korunması açısından önem taşıyor.

    Yönerge kapsamında uygulamaya giren “Standart Bilgi Formu” tüketicilerin mortgage hakkında daha açık ve anlaşılır bilgiye sahip olmasını ve mortgage anlaşmasına ilişkin riskleri değerlendirmelerinin yanı sıra ihtiyaçlarına en uygun mortgage kredi ürününü en iyi fiyata bulmak için karşılaştırma yapmalarına imkân verecek. Yönerge, mortgage kredilerine yönelik aracı kurumların kayıt ve faaliyet izinlerine ilişkin ilkeleri de düzenliyor. Yeni kurallara uyan kredi aracıları Tek Pazar’da yeni potansiyel tüketicilere ulaşma imkânı elde edecek. Bu da uzun vadede kredi veren kurumlara yeni iş imkânları ve Tek Avrupa Mortgage Pazarı oluşturulması için bir adım atılmasını sağlayacak. Böylece sektörde rekabetin artması sonucu fiyatlar aşağı çekilebilecek.

  • AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini 21 Mart 2016 tarihinde Lübnan’a bir ziyaret gerçekleştirdi. Göreve geldiği tarihten bu yana Lübnan’a gerçekleştirdiği ikinci ziyareti kapsamında Mogherini, Lübnan Başbakanı Temmam Selam, Dışişleri Bakanı Cibran Basil, Meclis Başkanı Nebih Berri ve BM Lübnan Özel Temsilcisi Sigrid Kaag ile görüşürken aynı zamanda Suriye sınırı yakınlarındaki Bekaa bölgesinde bir mülteci kampını ziyaret etti. 

    Yüksek Temsilci Mogherini, Lübnan Dışişleri Bakanı Cibran Basil ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında AB-Lübnan ilişkileri, Suriye’deki kriz, terörle mücadele ve mülteci krizi ile ilgili görüşlerini paylaştı. AB ile Lübnan arasındaki ilişkilerin önemine değinen Yüksek Temsilci, Suriye’de krizin çözülmesinin tüm tarafların çıkarına olduğunu ifade etti. Bu konuya ilişkin olarak Mogherini aynı zamanda, Cenevre’de tekrardan başlayan görüşmelerde kriz ile ilgili tüm bölgesel ve uluslararası aktörlerin yapıcı bir tutum sergilemesi gerektiğini vurguladı.

    2015 yılının Kasım ayında Beyrut’ta gerçekleşen terör saldırılarının Paris’teki saldırılardan bir gün önce gerçekleştiğini hatırlatan Mogherini, terörle mücadeleye ilişkin olarak bölgedeki görüşmelerin ve radikalleşmeyi önlemeye yönelik çabaların devam etmesi gerektiğinin altını çizdi. Son olarak, Suriye’deki krizin yol açtığı mülteci krizini “tarihin en büyük insani krizlerinden biri olarak” tanımlayan Mogherini, Lübnan’ın nüfusuna oranla dünyada en fazla sayıda mülteciyi barındırdığını ve bu oranın yüzde 25’e ulaştığını hatırlattı. Mogherini, mülteci krizinin başlangıcından bu yana AB ve Üye Devletlerin Lübnan’a 1,5 milyar avro tutarında yardımda bulunduğunu belirtirken, bu doğrultuda AB’nin gelecek dönemde Lübnan halkına ve Lübnan’da bulunan mültecilere yönelik yardımını artıracağını sözlerine ekledi.

  • 22 Mart 2016 tarihinde Dünya Su Günü’ne yönelik AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini resmi bir açıklama yaptı. Suyun bir insan hakkı olduğunu belirten Mogherini, dünyada 1,6 milyon insanın su kıtlığının olduğu bölgelerde yaşadığını açıkladı. 10 yıl içinde bu sayısının iki katına çıkacağını belirten Mogherini, 5 yaşın altında 34 bin çocuğun kirli su kaynaklarından beslendiğini duyurdu. AB olarak, temel politikalarını besleyecek 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda hareket edileceğini vurguladı. Mogherini açıklamasında 2015 yılının sonunda onaylana iklim değişikliğine yönelik Paris Anlaşması’nın önemine de değindi. AB nezdinde ayrıca suyun bir insan hakkı olduğu mesajının, AB’nin ilk vatandaşlık girişimi kapsamında yasal zemine taşınması bekleniyor.