İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
28 MART-3 NİSAN 2016

HAFTANIN HABERİ

AP Başkanı Martin Schulz’un Kıbrıs Ziyareti

AP Başkanı Martin Schulz, 29-30 Mart 2016 tarihlerinde Kıbrıs’ı ziyaret ederek Yeşil Hattın her iki tarafında da temaslarda bulundu. Schulz’un ziyareti, Kıbrıs’ta sürdürülen yeniden birleşme müzakerelerine güçlü bir destek mesajı niteliği taşıyor. Ziyareti kapsamında AP’nin Kıbrıs meselesinin çözümüne yönelik mevcut çabalara verdiği desteği teyit eden Schulz, Kıbrıs’ta çözüm yönünde beliren fırsat penceresinin Kıbrıs ve bölge için tarihi bir adım olacağına dikkat çekti. Ziyaretinin sonunda, Kıbrıs’ta çözümün Avrupa’nın tamamı için bir umut mesajı niteliğinde olacağının altını çizerken çözüm sonrası süreci destekleme taahhüdünde bulundu. 

Ziyaretinin ilk gününde, Yeşil Hattın güneyindeki temasları kapsamında GKRY Lideri Nicos Anastasiadis ile bir araya gelen Schulz, son bir yıl içerisinde Kıbrıs meselesinin çözümü yönünde büyük ilerleme sağlandığını ve AP’nin bunu desteklediğini belirtti. Rum Meclis Başkanı Yiannakis Omirou ile bir araya gelen Schulz, GKRY Temsilciler Meclisine hitap etti. Schulz, konuşmasında, Ada’daki yeniden birleşme müzakereleri sürecinin yıllarca engellere takıldığını ve bazen de çıkmaza girdiğini belirtirken bu kadar kısa zamanda büyük ilerleme kaydedileceğinin birkaç yıl önce kimsenin aklına dahi gelmeyeceğini ifade etti. Anastasiadis ve Akıncı’yı müzakere sürecini yeniden başlatmaları ve Ada’da tüm Kıbrıslılar için birlikte çalışmada gösterdikleri kararlılık nedeniyle tebrik eden Schulz, iki lideri tarihin esiri olmadıkları için de takdir ettiğini belirtti. Nihai çözüm için birçok engelin bulunduğunu ve uzlaşının her iki tarafta da adımlar gerektireceğini kaydeden Schulz, Ada’da yeniden birleşmenin tüm Kıbrıslılara siyasi, ekonomik ve kültürel açıdan önemli kazanımlar sağlayacağına dikkat çekti. AP Başkanı, birkaç yıl, hatta birkaç ay öncesine kadar kimsenin tahayyül bile edemeyeceği Kıbrıs’ta yeniden birleşmenin bugün gerçekçi bir ihtimal olduğunu ve bu tarihi fırsatın kaçırılmaması gerektiğini vurguladı.

Avrupa’nın krizden geçtiğini belirten Schulz, terör, çatışma, güvensizlik gibi sorunlardan söz ederek, Türkiye’nin mülteci krizinin ele alınmasındaki rolüne ilişkin açıklamalarda bulundu. Schulz, gerçekçi bir değerlendirmenin Türkiye olmadan mülteci krizi konusunda çözüme ulaşılamayacağını gösterdiğini belirtirken bunun AB’nin değerlerinden vazgeçeceği anlamına gelmediğini, mülteci krizi ve katılım müzakerelerinin iki ayrı süreç olduğunu kaydetti.

Schulz, ziyareti kapsamında, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından kabul edildi. KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, yaptığı açıklamada, görüşmenin Avrupa ailesinde ortak bir geleceği paylaşmak adına yararlı bir görüş alışverişi olduğunu kaydetti. Schulz ile Kıbrıs meselesindeki güncel durumu ele aldıklarını belirten Akıncı, Schulz’un Ada’da çözüme yönelik desteğini teyit ettiğini kaydetti.

Ara bölgede, Türk tarafı ve Rum tarafı siyasi parti liderleri ve temsilcileri ile bir araya gelen AP Başkanı Schulz, görüşmenin ardından Kıbrıs’ta yeniden birleşmenin mümkün olduğunu ve bunun herkes için bir umut mesajı olacağını ifade etti. Kayıp Şahıslar Komitesi Antropoloji Laboratuvarını ziyaret eden Schulz, ziyaretinin ikinci gününde BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide ile görüştükten sonra Ada’dan ayrıldı.