İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
4-10 NİSAN 2016

HAFTANIN HABERİ

Türkiye ve AB, Mülteci Uzlaşısını Uygulamaya Başladı

18 Mart 2016 tarihinde AB Devlet ve Hükümet Başkanları ve Türk yetkili makamları arasında varılan uzlaşı ile birlikte, Türkiye’den AB’ye düzensiz göçün önlenmesine ilişkin önemli adımlar atılmış; mültecilerin, AB’ye hukuka uygun yollarla yerleştirilmesine yönelik yeni bir mekanizma gündeme taşınmıştı. Tarafların anlaşmaya vardığı üzere 4 Nisan 2016 tarihi, Yunanistan’a düzensiz yollarla giriş yapan göçmenlerin Türkiye’ye iadesinin başlayacağı tarih olarak belirlenmişti.

4 Nisan 2016 tarihine gelindiğinde, Türkiye-AB uzlaşısına ilişkin en kritik dönemeç alınarak, uygulamada iki önemli gelişme yaşandı. Anlaşmanın geçerli olduğu 20 Mart tarihinden bu yana ilk defa Türkiye üzerinden Yunanistan’a düzensiz yollarla giriş yapan kişilerin, Yunanistan’da sığınma talebinde bulunmayanların veya talepleri geçersiz kabul edilenlerin Türkiye’ye iadesi gerçekleşti. İkinci olarak, Türkiye’de bulunan Suriyelilerin AB’ye mülteci olarak yerleştirilmesine ilişkin ilk uygulama başarıyla tamamlandı.

4 Nisan sabahında, Türkiye’deki kamplardan 32 Suriyeli Almanya’ya yerleştirilirken, 11 kişi Finlandiya’ya ulaştırıldı. 5 Nisan tarihinde ise Hollanda’ya, uzlaşı çerçevesinde ilk mülteci grubu yerleştirildi. Eş zamanlı olarak da 4 Nisan tarihinde düzensiz yollarla Türkiye üzerinden Yunanistan’a giriş yapan 202 göçmen, 3 tekneyle Dikili sahiline ulaştırıldı. İadesi gerçekleştirilen iki düzensiz göçmenin Suriyeli, diğerlerinin ise Pakistanlı olduğu ifade edildi.

4 Nisan tarihinde gerçekleşen ilk iadelerin ardından Komisyon tarafından yapılan açıklamada, sürecin etkin ve temel haklara uygun işleyebilmesi için başta Türkiye ve Yunanistan olmak üzere bütün paydaşlara büyük görev düştüğünün altı çizildi. Bilindiği üzere, uzlaşı kapsamında sürecin etkin işleyebilmesi için 4 bin kadar yetkili, uzman ve güvenlik mensubunun AB üye ülkelerinden ve AB kurumlarından Yunanistan’a aktarılması öngörülmüştü. Uzlaşının uygulamaya koyulmasıyla, Frontex personelinin, uzmanların, güvenlik ve teknik destek birimlerinin, bununla birlikte deniz ve kara araçlarının Yunanistan’a yerleştirilmesine başlandı.

Devam eden süreçte, 8 Nisan 2016 tarihinde Yunanistan’dan yola çıkan ikinci grup göçmenler, Midilli’den Dikili limanına güvenli bir şekilde ulaştırıldı. Yapılan ilk değerlendirmeler, göçmen grubunun 45 Pakistanlıdan oluştuğuna işaret ediyor. 30 Mart tarihine kadar 2016 yılında 150 binden fazla göçmenin Türkiye üzerinden Yunanistan’a giriş yaptığı dikkate alındığında, önümüzdeki dönemde iadelerin artacağını öngörmek mümkün. Türkiye ile AB arasında varılan uzlaşıya göre, Türkiye’deki kamplardan AB’ye değişimi yapılacak Suriyeli sayısı 72 bin olarak belirlendi.