İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
4-10 NİSAN 2016

TÜRKİYE-AB GÜNDEMİ

Geçtiğimiz hafta Türkiye-AB gündeminde öne çıkan haberler şu şekilde:

Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu Finlandiya’yı Ziyaret Etti

Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, 6 Nisan 2016 tarihinde, Finlandiya’nın başkenti Helsinki’ye resmi bir ziyaret gerçekleştirerek, çeşitli temaslarda bulundu. Finlandiya Başbakanı Juha Spila ile başbaşa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi. Ortak basın toplantısında Başbakan Davutoğlu, teröre karşı Türkiye’ye gösterdiği dayanışma, başsağlığı mesajları ve sığınmacı krizinin çözümüne ilişkin Türkiye ile AB arasında imzalanan anlaşmada verdikleri destekten ötürü Finlandiya’ya teşekkürlerini iletti. Başbakan Davutoğlu, sığınmacı krizinin ne sadece Avrupa sorunu ne de Ortadoğu’nun sorunu olduğunu ifade ederken, konunun insani bir mesele olduğunu vurguladı.  İki ülke arasındaki ticari ilişkilere değinen Başbakan Davutoğlu, ticaret hacminin 1,3 milyar dolardan 5 milyar dolara çıkabileceğini sözlerine ekledi. Başbakan Davutoğlu, beraberindeki heyet ile birlikte Türkiye-Finlandiya İş Forumu’na katıldı.

AB Konseyi Dönem Başkanlığını Yürüten Hollanda Liderliğinde Türkiye’ye Resmi Ziyaret

Temmuz ayı sonuna kadar AB Konseyi Dönem Başkanlığı’nı yürüten Hollanda’nın Dışişleri Bakanı Bert Koenders liderliğinde Türkiye’ye resmi ziyaret gerçekleştirildi. 9-10 Nisan 2016 tarihleri arasında gerçekleşen ziyarette Slovakya Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı Miroslav Lajcak, Fransa’nın Avrupa İşlerinden Sorumlu Devlet Sekreteri Harlem Desir ve Portekiz’in Avrupa İşlerinden Sorumlu Devlet Sekreteri Margarida Marques’den oluşan heyet İstanbul’da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya geldi.

Resmi ziyaretler kapsamında mültecilere yönelik Türkiye ve AB arasında 4 Nisan 2016 tarihinde uygulanmaya koyulan uzlaşı başta olmak üzere Türkiye-AB ilişkilerine yasnıyan  son gelişmeler ve bölgesel konular ele alındı. Heyet ayrıca AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır ile de görüşme gerçekleştirdi. 

Komisyon Üyesi Avramopoulos Türkiye’yi Ziyaret Etti

Avrupa Komisyonunun Göç, İç İşleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Üyesi Dimitres Avramopoulos, 4 Nisan 2016 tarihinde, Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştirerek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ve İçişleri Bakanı Efkan Ala ile görüştü. Avramopoulos, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yapmış olduğu görüşme sonrasındaki açıklamasında, sığınmacı krizinin kontrol altına alınmasına ilişkin Türkiye-AB arasındaki uzlaşının sonuç vermeye başladığını belirtirken, gelecekte Türkiye’ye gönderilen sığınmacıların sayısının daha da artacağını ifade etti.  Türkiye’nin gerek sığınmacı krizi gerekse terör ile mücadelede AB’nin kilit ortağı olduğunu vurgulayan Avramopoulos, bu durumun bugün daha iyi anlaşıldığını sözlerine ekledi.

KKTC’de Hükümet İstifa Etti

5 Nisan 2016 tarihinde KKTC’de Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) ve Ulusal Birlik Partisi (UBP) koalisyon hükümeti istifa etti. İstifa açıklaması, KKTC Başbakanı Ömer Kalyoncu tarafından KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya sunuldu. Hükümetin görevinin, istifa mektubunun sunulmasıyla sona erdiğini söyleyen KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, zaman kaybetmeden parti liderleriyle temasa geçerek yeni hükümetin kurulması için çalışmalara başlayacağını kaydetti. Cumhuriyet Meclisi’nin resmi internet sitesindeki mevcut durumda, CTP’den 20, UBP’den 18, Demokrat Parti’den (DP) 5 ve Toplumcu Demokrasi Partisi’nden (TDP) 3 milletvekili bulunuyor. İstifa eden milletvekilleri 3’ü DP’den, 1’i CTP’den ve 4 bağımsız olarak açıklandı.