İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
18-24 NİSAN 2016

HAFTANIN HABERİ

Komisyonun Mülteci Uzlaşısına İlişkin Değerlendirme Raporu Yayımlandı

Bilindiği üzere, Mart ayında süregelen yoğun görüşmelerin ardından 18 Mart 2016 tarihinde AB ve Türkiye arasında, Türkiye üzerinden AB’ye düzensiz göçün önüne geçilmesine, geri kabul ve yerleştirme mekanizmalarının etkin işlemesine yönelik bir uzlaşı sağlanmıştı. 20 Nisan 2016 tarihinde Komisyon tarafından, uzlaşının etkin işleyip işlemediğini değerlendiren bir rapor yayımlandı.

Rapora göre, uzlaşının uygulamaya girdiği tarihten bu yana, Türkiye üzerinden Yunanistan’a düzensiz göçte gözle görülür bir azalma dikkat çekiyor. Avrupa Komisyonunun Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans, Türkiye ile AB arasında göç yönetimi alanında başlatılan söz konusu işbirliğine ilişkin yaptığı açıklamada, göçmenlere verdikleri ilk mesajın, kaçakçılarla işbirliğinin yanlış tercih olduğunu göstermek olduğunu ifade etti. 20 Nisan 2016 tarihinde yayımlanan raporda, uzlaşının uygulanmaya başladığı 20 Mart tarihinden bu yana Türkiye üzerinden Yunanistan’a giriş yapmaya çalışan 325 düzensiz göçmenin Türkiye’ye geri gönderildiği belirtiliyor. 

Bu sürecin AB hukuku ve uluslararası hukuka uygun gerçekleşmesi AB yetkilileri tarafından memnuniyetle karşılandı. Ayrıca  geri kabul sürecinin etkin işleyebilmesi için AB’nin sınır kontrol birimi Frontex’ten 318 refakat sorumlusu ve 21 geri kabul uzmanı Yunan adalarına yerleştirildi. Ek olarak 25 Türk irtibat subayı Yunan adalarında konuşlandı.

Uzlaşının bir diğer önemli ayağı olan göçmenlerin AB’ye yerleştirilmesi konusunda ise önemli gelişmeler kayıt altına alınmış durumda. Rapora göre, 4-5 Nisan tarihinden bu yana 103 Suriyeli Avrupa Komisyonu, Üye Devletler, Avrupa Sığınma Destek Ofisi (EASO), Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği ve Türkiye arasında oluşturulan işbirliği çerçevesinde AB ülkelerine yerleştirildi. Öte yandan, Türkiye ile AB arasında devam etmekte olan vize serbestliği diyaloğuna ilişkin üçüncü raporun da 4 Mayıs 2016 tarihinde yayımlanması bekleniyor.

Suriyelilere Yönelik Ek Mali Yardım Yolda

Uzun süredir dağıtımına yönelik hazırlıkları sürmekte olan Suriyelilere yönelik 3 milyar avro tutarındaki mali yardım için de çalışmaların hızlandırıldığı açıklandı. 2016-2017 yılları için Komisyon tarafından ayrılan 1 milyar avroya ek olarak Üye Devletler tarafından toplanan 1,6 milyar avroluk bütçe de raporda üzerinde durulan bir konu olarak gündeme getirildi. Bu yardım aracı çerçevesinde 77 milyon avroluk ilk ödeme 18 Mart 2016 tarihinde gerçekleştirildi.

Öte yandan, Avrupa Komisyonunun Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn tarafından 19 Nisan 2016 tarihinde kamuoyu ile paylaşılan bilgilere göre, 110 milyon avroluk ikinci tur destekler de mali yardım aracı kapsamında projelendirildi. Böylelikle uzlaşının uygulamaya koyulduğu tarihten bu yana Suriyelilere yardım için Komisyon tarafından aktarılan toplam yardım miktarı 187 milyon avroya ulaştı. İkinci tur yardımların 50 milyon avrosunun Yunanistan’dan Türkiye’ye geri gönderilen göçmenlere destek amacıyla; 60 milyon avroluk diğer bölümün ise Türkiye’deki Suriyeli göçmenlerin acil ihtiyaçlarına yönelik kullanılması öngörülüyor.