İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
18-24 NİSAN 2016

TÜRKİYE-AB GÜNDEMİ

Geçtiğimiz hafta Türkiye-AB gündeminde öne çıkan haberler şu şekilde:

Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu Strazburg'da Temaslarda Bulundu

Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ve beraberindeki heyet, 18-19 Nisan 2016 tarihlerinde Strazburg’a resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaret kapsamında, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Genel Kuruluna Türkçe olarak hitap eden Başbakan Davutoğlu, Türkiye'nin Avrupa Konseyi ile işbirliğini güçlendirdiğine dikkat çekerek, Türkiye'nin Avrupa Konseyi bütçesine en fazla katkı sağlayan ülkeler arasına girdiğini belirtti. AKPM üyelerinden gelen soruları cevaplandıran Başbakan Davutoğlu, Türkiye’nin dünyada en fazla mülteciyi ağırlayan ülke olduğunu ve bu konuda atılan adımların sadece Avrupa’ya değil tüm dünyaya örnek olduğunu ifade etti.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre 2016 yılı itibarıyla, AKPM ve Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nde (YBYK) Türkiye’nin üye sayısı 12’den 18’e yükselmiş durumda. Ayrıca Türkçe’nin AKPM ve YBYK’da çalışma dilleri arasına girmesi de sağlandı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve AB’den Gaziantep'e Üst Düzey Ziyaret

Almanya Başbakanı Angela Merkel haftasonu Türkiye-Suriye sınırındaki mültecilerin durumuna yönelik Gaziantep’e bir ziyaret gerçekleştirdi. Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu tarafından karşılanan Merkel'e AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, Avrupa Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans ve Avrupa Komisyonunun Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn da eşlik etti.

Konuşmasında AB ve Türkiye ilişkilerinin yeni bir stratejik zemine oturduğunu belirten Başbakan Davutoğlu, mülteci krizi meselesinde insani tavırlar sergileyen Başbakan Merkel’e teşekkürlerini iletti. Vize serbestisini 18 Mart tarihli uzlaşının önemli bir parçası olarak gördüğünü ifade eden Başbakan Davutoğlu, AB ile imzalanan Geri Kabul Anlaşması’nın ancak vize serbestisi ile birlikte uygulanacağını hatırlattı.   Davutoğlu vize serbestisinin yakın zamanda Meclis’e taşınacağını sözlerine ekledi.

Görüşmelerde Türkiye ile AB arasında düzensiz göçün engellenmesi açısından ortaya koyulan iradenin önemli olduğunu açıklayan AB Konseyi Başkanı Tusk, Türkiye’nin bütün dünyada mülteciler konusunda en iyi örnek ülke olduğunu vurguladı. Tusk ayrıca vize muhafiyeti konusunda çalışmaların tüm hızıyla sürdürüldüğünü belirtti.

Gerçekleştirilen ziyaretin, 18 Mart tarihinde Türkiye-AB arasında varılan uzlaşı çerçevesinde yapıldığını ifade eden Almanya Başbakanı Angela Merkel ise Türkiye’nin ortaya koyduğu çabanın farkında olduklarını açıkladı. Türkiye ve AB arasındaki uzlaşı kapsamında, Türkiye’de bulunan mültecilerin yaşam koşullarının iyileştirilmesi için aktarılan 3 milyar avronun gündemde olduğu döneme denk gelen ziyaretin, ilk uygulamaların hayata geçirilmesi ve nelere ihtiyaç duyulduğunun tespiti için yapıldığını sözlerine ekledi.  

AB Metolojisine Göre Proje Hazırlama Eğitimleri Düzenleniyor

AB Bakanlığı İstanbul, İzmir ve Antalya il temsilcilikleri tarafından söz konusu il valilikleri ile işbirliği içinde sivil toplum kuruluşlarına yönelik dört günlük “AB Metodolojisine Göre Proje Hazırlama Eğitimleri” 24-27 Mayıs 2016 ve 31 Mayıs-3 Haziran 2016 tarihleri arasında düzenlenecek.

35 kişilik katılımcı grubuna yönelik olan eğitim programlarının duyurusu ve başvuru çağrısı, AB Bakanlığı ile İstanbul, İzmir ve Antalya valilikleri internet sitelerinden yapılmış olup, programa katılmak isteyen sivil toplum temsilcileri 10 Mayıs 2016 saat 17:00’a kadar başvuruda bulunabilecekler. Eğitimler sonunda katılımcılara “Katılım Sertifikası” verilecektir.

Detaylı bilgiye www.ab.gov.tr adresinden ulaşılabilir.